.
 
 
scientific
 

معاينه شخصي بيضه  (T.S.E) 

جهت کشف سرطان بيضه Testicular Self Examinationمعاينه بيضه توسط خود فرد ( ) سرطان بيضه شايعترين بدخيمي مردان 25 تا 35 ساله مي باشد. اين سرطان به طور کلي يک درصد انواع سرطان هاي آقايان را تشکيل مي دهد، لذا بسياري از افراد غير پزشک با آن آشنايي ندارند.


دو گروه از مردان جوان بيشتر از ساير همسالان خود در معرض ابتلاي اين بيماري مي باشند :

الف: آن هايي که به طور کلي بيضه در کيسه موجود در
زير آلتشان وجود ندارد.

ب: آن هايي که بعد از 6 سالگي بيضه شان در محل مزبور قرار مي گيرد. در اين افراد شانس سرطان بيضه 3 تا 17 برابر ساير افراد مي باشد.

بيضه ها اعضاي باروري مردانه بوده و کارشان ساختن اسپرماتوزوييد و ترشح هورمون مردانه يعني تستوسترون مي باشد. ماده اخير عامل صفات ثانويه جنسي مثل رشد موهاي صورت و تون صدا است.


بیضه طبیعی :

بيضه ها به طور معمول، صاف، بيضوي شکل و تا حدودي سفت بوده و در زير آلت، در داخل کيسه هاي
بيضه قرار گرفته اند. بيضه ها به طور طبيعي قبل از تولد در محل اصلي قرار مي گيرند. اولياي نوزادان بايد پس از تولد، از طريق پزشک اطفال از وجود بيضه ها در کيسه مطلع گرديده و اطمينان خاطر پيدا کنند. در صورت عدم استقرار بيضه ها در محل طبيعي خود، مشکل قرار گرفتن بيضه ها در محل طبيعي خود به راحتي با عمل جراحي برطرف مي شود.

 


15 سال قبل
سرطان بيضه اغلب کشنده بوده و بسيار سريع به ساير اندام هاي بدن منتشر مي شد در حالي که امروزه به علت پيشرفت هاي انجام شده در اکثر مواقع کاملاً قابل درمان است، به خصوص اگر سريعاً تشخيص داده شود.


بيضه غيرطبیعی :

از نظر علايم، ابتدا برجستگي سخت، کوچک و بدون درد را مي توان روي بيضه لمس
نمود. گه گاه اندازه بيضه بزرگتر از معمول احساس مي گردد. غالباً لازم است افراد با قوام و اندازه بيضه خود آشنا باشند تا هر نوع تغييري را حس نمايند.

احساس سنگيني و درد مبهم بيضه، کشاله ران و زير شکم از ديگر علايم بيماري است. اين اتفاقات ممکن است همراه با بعضي بيماري هاي ديگر مثل عفونت بيضه نيز مشاهده گردد. همين جا است که پزشک به شما در تشخيص و درمان کمک خواهد نمود.


روش معاينه بيضه :

(
TSE) يک روش ساده به نام معاينه بيضه به وسيله خود فرد اگر حداقل به طور ماهانه در حمام و زير دوش آب گرم انجام شود، در حاليکه چند دقيقه بيشتر طول نمي کشد در تشخيص زودرس سرطان بيضه کمک فراواني مي نمايد. لازم به ذکر است که اين روش يعني معاينه عضو توسط خود فرد در خانم ها جهت معاينه پستان ها توصيه مي گردد.


روش انجام معاينه بيضه توسط خود فرد: 1- معاينه بيضه به آرامي با قرار دادن انگشت وسط و نشانه در زير بيضه و انگشت شست در روي بيضه انجام مي شود. بيضه ها با آرامش در زير انگشتان غلطانده مي شود تا هر نوع تغييري مشخص گردد.

2- مجراي مني يا اپيديديم به صورت توده نواري شکل به اندازه نخود در پشت يا کنار بيضه قرار دارد که

نبايد با برجستگي ناشي از سرطان يا توده اشتباه گردد.

3- به طور مستقيم روبروي آينه بايستيد و هر نوع برجستگي غير معمول را در کيسه بيضه يا کشاله ران مشخص نموده و به پزشک نشان دهيد.در لمس هر نوع برجستگي در بيضه، نبايد در مراجعه سريع به جراح کليه و مجاري ادراري درنگ نمود. اگر عفونت وجود نداشته باشد احتمال سرطان وجود دارد به خاطر داشته باشيد که اين بيماري بسيار خوب به درمان جواب داده و بيماران مي توانند عمر طبيعي داشته باشند. در ضمن وجود فقط يکاگر چه معاينه بيضه توسط شخص مفيد است ولي هيچگاه جايگزين معاينه پزشک نمي گردد. از پزشک خود بخواهيد تا معاينه بيضه را به شما آموزش دهد. نهايتاً هدف از معاينه مراجعه سريع شما به پزشک مي باشد

 

بیماری های کیسه بیضه 

 

 

ادم بی دلیل کیسه بیضه معمولا در کودکان دیده میشه, و ممکن است تمام ناحیه کیسه بیضه,قسمت های دیگر تناسلی و یا ناحیه لگن و ران رو هم گرفته باشه. علت مشخصی ندارد و ممکن است تظاهری از یک واکنش حساسیتی باشد. ممکن است داروهای ضد حساسیت موثر باشد

فقدان مادرزادی یک یا هر دو بیضه:
نادر است.مردانی که قبل از بلوغ, فقدان اولیه بیضه دارند یا بدنبال ضایعه مغزی دچار کم کاری غدد جنسی تناسلی شده اند...
به علت تاخیر در بسته شدن اپی فیز ها بلند قد بوده و اندامهای بلند تری دارند, بیضه ها کوچکند و فقدان صفات ثانویه جنسی
و کاهش خفیف میل جنسی مشاهده می شود. این بیماران عقیم بوده وجثه زنانه و مقداری تجمع چربی دارند. نقص اولیه غدد جنسی با کوررنگی و کند ذهنی همراه است. در هر حال بوسیله تستوسترون عضلانی با دوز 200 میلی گرم در ماه یا ترکیبات مشابه خوراکی روزانه درمان می شوند.

چند بیضه ای بودن:
در تاریخ طب دنیا کمتر از 100 مورد گزارش شده است

نبودن بیضه در کیسه بیضه:
از هر 100 نوزاد 4 تا با این حالت بدنیا میان. در بالغین, از هر 1000 نفر 8 نفر دچار هستند.در یک و یا حتی هر دو کیسه بیضه.. بیضه ها وجود ندارند. اگه دوطرفه باشه.. ممکنه بیمار با ناباروری مراجعه کند.در تشخیص افتراقی این مسئله, حالتی هست که بهش میگن بیضه پائین نیامده فیزیولوژیک. یعنی در هوای سرد و یا در حالات هیجانی و یا فعالیت فیزیکی بیضه ها در کیسه بیضه لکس نمیشه..که نسبتا هم شایع است و نیاز به درمان هم نداره و به اصطلاح پزشک معاینه کننده باید حواسش جمع باشه که بی مورد بیمار رو پیش متخصص نفرسته
.. چون مشکلی وجود ندارد


عدم‌ نزول‌ بيضه

testes undescended

 

عدم‌ نزول‌ بيضه‌ عبارت‌ است‌ از يك‌ اختلال‌ موجود در هنگام‌ تولد كه‌ در آن‌ يك‌ يا هر دو بيضه‌ از لگن‌ به‌ مكان‌ طبيعي‌ خود در بيضه‌دان‌ نزول‌ نكرده‌اند. 3% از نوزادان‌ پسر رسيده‌ و 30% از نوزادان‌ پسر نارس‌ دچار عدم‌ نزول‌ بيضه‌ هستند اكثراً بدون‌ درمان‌ تا يك‌ سالگي‌ نزول‌ مي‌كنند.

 

علايم‌ شايع‌

 

بيضه‌دان‌ در يك‌ يا هر دو طرف‌، تكامل‌ نيافته‌ به‌ نظر مي‌رسد. بيضه‌ در مكان‌ طبيعي‌ خود در بيضه‌دان‌ قابل‌ لمس‌ نيست‌.

 

 علل‌

 

ناشناخته‌، اما احتمالاً مربوط‌ به‌ نقص‌ هورموني‌ در مادر يا جنين‌ وجود رشته‌هايي‌ كه‌ مسير آن‌ را ببندند و باعث‌ شوند در ناحيه‌ مغبني‌ باقي‌ بمانند.

 

عوامل تشديد كننده بيماري

 

سابقه‌ خانوادگي‌ عدم‌ نزول‌ بيضه‌

 

پيشگيري‌

 

پيشگيري‌ خاصي‌ ندارد.

 

عواقب‌ مورد انتظار

 

در صورتي‌ كه‌ قبل‌ از بلوغ‌ با جراحي‌ يا هورمون‌ها درمان‌ شود، معمولاً قابل‌علاج‌ است‌.

 

عوارض‌ احتمالي‌

 

افزايش‌ احتمال‌ سرطان‌ بيضه‌ عقيمي‌ يا كاهش‌ ميزان‌ باروري‌ مشكلات‌ رواني‌ همراه‌ با كاهش‌ اعتماد به‌ نفس‌ مرد در صورت‌ عدم‌ تصحيح‌ مشكل‌ فقدان‌ تكامل‌ جنسي‌ طبيعي‌ در صورت‌ فقدان‌ بيضه‌ها ايجاد فتق‌

 

درمان‌

 

اصول‌ كلي‌

 

آزمون‌هاي‌ تشخيصي‌ در صورت‌ عدم‌ لمس‌ بيضه‌ مي‌توانند شامل‌ سونوگرافي‌ يا سي‌تي‌سكن‌ باشند.
درمان‌ با توجه‌ به‌ نوع‌ كريپتوركيديسم‌ (بيضه‌ مخفي‌) تعيين‌ مي‌گردد. در صورتي‌ كه‌ بيضه‌ گاهي‌ در بيضه‌ باشد و گاهي‌ برگردد، به‌طور طبيعي‌ مشكل‌ تا هنگام‌ بلوغ‌ خود به‌ خود رفع‌ مي‌شود. ساير انواع‌ با هورمون‌ يا جراحي‌ درمان‌ مي‌شوند.
جراحي‌ براي‌ راندن‌ بيضه‌ به‌ بيضه‌دان‌. براي‌ كساني‌ كه‌ به‌ درمان‌ هورموني‌ پاسخ‌ نمي‌دهند، جراحي‌ تنها درمان‌ است‌. جراحي‌ بايد در 21-15 ماهگي‌ ولي‌ نه‌ ديرتر از بلوغ‌ انجام‌ گيرد تا كاركرد توليدمثلي‌ حفظ‌ شود.

 

داروها

 

ممكن‌ است‌ گنادوتروپين‌هاي‌ جفتي‌ انساني‌ به‌ صورت‌ تزريقي‌ تجويز شوند. معمولاً 3 بار در هفته‌ به‌ مدت‌ 6-4 هفته‌ داده‌ مي‌شوند. اين‌ درمان‌ باعث‌ مي‌شود بيضه‌ها در تقريباً تمامي‌ موارد به‌طور طبيعي‌ نزول‌ كنند.

 

فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري

 

 

محدوديتي‌ وجود ندارد

 

رژيم‌ غذايي‌

 

رژيم‌ غذايي‌ خاصي‌ ندارد.

 

درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟

 

 

اگر كودك‌ شما دچار عدم‌ نزول‌ بيضه‌ شده‌ باشد. به‌ محض‌ تشخيص‌ اين‌ اختلال مراجعه‌ كنيد.

 

توده کیستیک بدون درد حاوی اسپرم بنام (اسپرماتوسل):
یک توده کیستیک بدون درد حاوی اسپرم است و درست در بالا و پشت بیضه و جدار آن قرار دارد. قطر آن کمتر از 1 سانتی متر است و گاهی بسیار بزرگ شده و با هیدروسل اشتباه می شود. در معاینه بصورت یک توده کیستیک قابل حرکت در بالای بیضه که نور را از خود عبور میدهد.. ظاهر میشود. در تشخیص افتراقی آن هیدروسل و سرطان غلاف پوشاننده طناب اسپرماتیک( نظیر مزوتلیوما و فیبروما) مطرح می شود. اسپرماتوسل نیازی به هیچ درمانی ندارد... مگر آنکه آنقدر بزرگ باشد
که بیمار را اذیت کند.

واریکوسل:
حدود 10% مردان جوان را مبتلا میکند.زمینه اکتسابی نداره و مادرزادی و ژنتیکی هست. بیشتر در سمت چپ دیده میشه.در مردانی که از نظر جنسی فعال هستند ممکنه دردناک شود.بروز ناگهانی واریکوسل در یک مرد مسن نشانه سرطان کلیه است.
واریکوسل در معاینه یک مرد ایستاده, به شکل توده ای متشکل از ورید های متسع و پیچ در پیچ در بالا وپشت بیضه لمس می شود و ممکن است به ناحیه حلقه اینگواینال خارجی گسترش یابد و در لمس حساس باشد. میزان اتساع ورید ها با بعضی مانور ها افزایش یافته ( مثل گرفتن بینی و نفس نکشیدن) و در حالت خوابیده از بین می رود. در 75-65% مبتلایان مشکلات اسپرم دیده میشه که با انجام عمل جراحی رفع میشود. بعضی ها درد مزمن بیضه دارند ممکن است بیضه بند مفید باشد.


پیچ خوردن ضمائم بیضه و اپیدیدیم:
نوع پایه دار این ضمائم ممکن است بطور خودبخودی دچار پیچش شود که منجر به بروز واکنش التهابی .. میشود. این پدیده معمولا در پسر بچه های زیر 16 سال دیده میشود. درد بیضه اولین علامت است که پس از آن توده کوچک و حساس در قطب فوقانی بیضه یا اپیدیدیم لمس میشود.اون علامت خیلی اختصاصی هست.. بویژه اگر با کشیدن پوست روی آن توده آبی رنگ دیده شود. در معاینات بعدی تمام بیضه متورم و حساس است( که در این مرحله افتراق آن از پیچ خوردن طناب اسپرماتیک مطرح میشود). ودر صورت هر گونه شکی به پیچ خوردگی طناب اسپرماتیک باید بلافاصله عمل جراحی صورت گیرد...زیرا
در مورد پیچ خوردن طناب اسپرماتیک.. زمان عامل مهم و بحرانی هست. معمولا درد و تورم کیسه بیضه در عرض 7-5 روز رفع   میشود.

 

 

 

هیپوسپادیازیس hypocepadiasis
بدلیل نقص در اتصال چین های مجرا ایجاد میشود. سوراخ خارجی مجرا به سطح شکمی آلت در بالای نوک تنه آلت باز میشود. مصرف ترکیبات استروژن و پروژسترون در طول حاملگی شیوع آن را افزایش میدهد. در یک نفر از هر 300 کودک بروز میکند. و بر حسب محل ,تقسیم بندی میشود.این نوزادان را نبایستی ختنه کرد.

از نظر علایم بالینی در بزرگسالان هدایت مشکل جریان ادرار و پخش شدن ادرار, اشکال در مقاربت,بدلیل انحنای آلت, ظاهر غیر طبیعی آلت (
hooded) از شکایات اصلی است.بررسی وجود یا عدم وجود تنگی مجرا و نزول بیضه ها ضروری است.

در موارد ابهام دستگاه تناسلی آزمایش کاروتیپ کروموزومی(ژنی) و اسمیر دهانی جهت تشخیص ژنوتیپ جنسی لازم است. در این بیماران جهت تشخیص ناهنجاری مادرزادی کلیه ها و حالب , اروگرافی وریدی ضرورت دارد.

از نظر درمان: بدلائل روانی قبل از سن مدرسه( ترجیحا) قبل از 2 سالگی جراحی ترمیمی بایستی صورت گیرد. امروزه مشخص شده است که پیوند های محاط
bucal ( دهانی) موفقیت آمیزتر از روشهای دیگر است و به عنوان اولین تکنیک پیوند گذاری در نظر گرفته میشود

 

از واريكوسل چه ميدانيد؟ ازهيدروسل و اسپرماتوسل چطور؟


شايعترين علامت واريكوسل درد خفيفي است كه مخصوصا هنگام فعاليت بروز ميكند.
واريكوسل، هيدروسل، اسپرماتوسل و... گول اسمشان را نخوريد. اين بيماريها هيچ ربطي به سل ندارند و فقط دستگاه تناسلي و ادراري مردان را گرفتار ميكنند و طبيعتا از آن بيماريهايي هستند كه بسياري از مبتلايانشان را براي مراجعه
به پزشك و درمان بيماريشان معذب ميكنند. اين بيماريها حتي اگر در كودكان هم اتفاق بيفتند، به سختي و با خجالت به بزرگترها منتقل ميشوند و اضطراب كودك را بيشتر و بيشتر ميكنند.

واريكوسل
واريكوسل را شايد بتوان نوعي واريس به حساب آورد. هرچند اغلب مردم با شنيدن نام واريس ياد رگهاي پا ميافتند ولي حقيقت اين است كه رگهاي بيضه هم ميتوانند دچار اين اختلال شوند و اين اتفاق وقتي ميافتد كه دريچههاي برگرداننده خون به شبكه سياهرگي ضعيف شوند.
حدود 01 درصد از مردان جوان به اين بيماري مبتلا ميشوند. اين بيماري بيشتر در بيضه چپ اتفاق ميافتد و علت آن هم اختلالي در سياهرگهاي اين ناحيه است كه نميتوانند خون را به درستي تخليه كنند. به همين
دليل اين رگها گشاد و طويل شده و به ويژه در مرداني كه از نظر جنسي فعال هستند موجب ايجاد درد بيضه ميشوند.
علامت ظاهري اين بيماري بر اساس درجات آن متفاوت است به گونهاي كه ممكن است در درجات خفيف بيماري هيچ بيرونزدگي يا تودهاي در اين ناحيه موجود نباشد و يا در درجات شديد آن وقتي فرد ميايستد تودهاي از رگها به صورت پيچ در پيچ و متسع در بالا و پشت بيضه قابل لمس باشد.
اكثر مبتلايان به واريكوسل به دليل از دست دادن توانايي توليد اسپرمهاي مناسب دچار ناباروري نيز ميشوند. اين بيماري با عمل جراحي قابل درمان است و حتي ناباروري مردان را نيز تاحدود زيادي ميتوان از بين برد. البته اگر واريكوسل در يك مرد مسن به طور ناگهاني بروز كند، ميتواند نشانه بدي باشد چرا كه تومورهاي كليه مي توانند باعث بروز اين حالت در افراد مسن شوند.

هيدروسل
به تجمع مايع در اطراف بيضهها هيدروسل مي گويند. اين بيماري مي تواند در شيرخواران و كودكان بروز كند كه معمولا تا قبل از يك سالگي برطرف مي شود، اما اگر پزشك تشخيص دهد كه در اين مايع كه به دور بيضه ها جمع شده است توده اي نيز وجود دارد بايد آن را با عمل جراحي درمان كرد.
بزرگسالان نيز ممكن است به دنبال صدمه موضعي به بيضه دچار اين مشكل شوند.البته نوعي از هيدروسل نيز وجود دارد كه به صورت تدريجي و مزمنبروز ميكند .
اين حالت اغلب در افراد بالاي 04 سال ديده ميشود و علت آن نيز ناشناخته است.
تجمع مايع به صورت تدريجي در اطراف بيضهها منجر به ايجاد يك توده بزرگ ميشود كه حتي ممكن است بسيار سفت باشد.


چه علايمي دارد؟
اگر اين بيماري در يك پسر جوان بروز كرده باشد اغلب به صورت توده اي است كه در اوايل روز كوچك و نرم بوده و در پايان روز بزرگ و سفت ميشود. هيدروسل درد ندارد و فقط از شكل ظاهري آن بيمار را متوجه خود مي كند .

درمان چيست؟
هرچند اين بيماري ميتواند منجر به عوارضي نظير فشار بر روي عروق رساننده خون به بيضهها و يا خونريزي داخلي شود، تا زماني كه عوارضي به دنبال هيدروسل رخ نداده باشند نيازي به درمان آن نيست. پزشكان اين بيماري را تنها در دو صورت درمان ميكنند و آن هم اينكه هيدروسل به حدي سفت باشد كه مانع از جريان يافتن آسان خون در بيضهها شود و دوم اينكه توده آنقدر بزرگ و حجيم باشد كه براي بيمار از لحاظ زيبايي قابل تحمل نباشد.
درمان اين بيماري نيز جراحي است.

در پسران جوان مبتلا سابقه توده ای کیستیک که در صبح کوچک و در شب بزرگتر و سفتتر میشود وجود دارد. هیدورسل درد ندارد مگر آنکه با عفونت حاد اپیدیدیم همراه باشد.. تشخیص با کشف توده کیستیک گرد فاقد حساسیت در داخل کیسه بیضه داده میشود.. که نور را از خود عبور میدهد.. اگر داخل طناب اسپرماتیک( مجرای عبور اسپرم) محصور باشد... به صورت یک توده کیستیک.. دوکی شکل در کشاله ران یا قسمت فوقانی کیسه بیضه ظاهر میگردد. سونو گرافی به تشخیص کمک میکند. اگر هیدروسل در مرد جوانی بدون علت مشخصی بروز کند.. بایستی.. جهت رد سرطان یا عفونت بیضه و اپیدیم دقیقا با سونو گرافی بررسی شود.

عوارض: شامل فشار روی عروق تغذیه کننده بیضه( که منجر به آتروفی بیضه میشود) و خونریزی بع داخل کیسه ( بدنبال ضربه ) هست... علل هیدروسل:به فاصله کوتاهی پس از ضربه- رادوتراپی- عفونت اون منطقه یت به تعبیری عفونت اپیدیدیم.. ارکیت بیضه... سرطان بیضه..


اسپرماتوسل
اسپرماتوسل يكي ديگر از بيماريهايي است كه به صورت توده در بيضه تظاهر مييابد. اين توده درست در بالاو پشت بيضه پديدار ميشود؛ قطري كمتر از يك سانتي متر دارد؛ درد ندارد؛و با لمس جابجا ميشود.
اين توده همان طور كه از نامش پيداست محتوي مقدار زيادي اسپرم است. اسپرماتوسل نياز به هيچ گونه درماني ندارد مگر آنكه به اندازهاي بزرگ باشد كه موجب ناراحتي بيمار شود.در اين صورت ميتوان آن را با جراحي خارج كرد.

پيچ خوردگي بيضه
درد شديد و ناگهاني در يك پسر جوان كه به دنبال آن تورم بيضه، قرمز شدن پوست كيسه بيضه، درد پايين شكم و تهوع و استفراغ اتفاق بيفتد، نشانه پيچ خوردگي بيضه است.
پيچ خوردگي بيضه در افرادي كه بيضه نزول نكرده داشته و يا به اصطلاح به نهان بيضگي مبتلا هستند بيشتر ديده ميشود.
اين بيماري كه اغلب در افراد بالغ ديده ميشود بايد سريعا و در عرض سه تا چهار ساعت درمان شود چراكه در غير اين صورت رسيدن خون به بيضهها مختل شده و آنها تخريب خواهند شد. البته اين بيماري در نوزادان نيز ميتواند اتفاق بيفتد كه علت آن احتمالا نوعي نقص مادرزادي در ساختمان و ديواره بيضه است.
در نيمي از بيماران اين حالت در خواب اتفاق ميافتد كه موجب دردناك شدن، تورم و كشيده شدن بيضه به سمت بالا ميشود. وارد آمدن ضربه به ناحيه تناسلي نيز ميتواند موجب پيچ خوردگي بيضه شود.

درمان
اگر بيمار در عرض چند ساعت اول به پزشك مراجعه كند، ميتوان اين مشكل را با دست برطرف كرد، به اين ترتيب كه پزشك با چرخاندن بيضهها آنها را به جاي اصلي خود بر ميگرداند. البته اگر انجام اين كار با موفقيت بيماري را درمان نكند بايد با انجام عمل جراحي اين كار را كرد .
هرچه بيمار زودتر به پزشك مراجعه كرده باشد اين كار سادهتر و با نتايج بهتر انجام ميشود. به طوري كه اگر بيمار در كمتر از 6 ساعت به پزشك مراجعه كند ميتوان به راحتي مشكل را برطرف كرده ولي اگر بيش از 42 ساعت گذشته باشد بايد با انجام عمل جراحي بيضه بيمار را خارج كرد.
همچنين احتمال بروز اين حالت براي بيضه طرف مقابل نيز وجود دارد پزشك آن را در جاي خود فيكس ميكند تا از بروز اين مشكل جلوگيري شود

 

فکر میکنم بجاست تا در همین جا در باره عوارض عمل های جراحی اطفال صحبت بشه:
1- فیستول: در بیمارانی که چندان پیچیده نیست در کمتر از 10% بیماران اما اگر کمی پیچیده باشد تا 40% دیده میشه
2-ممکنه انسداد رخ بده
3-چروکیدگی یا همان
stricture که لزوم جراحی های بعدی رو ایجاب میکنه
4-ممکنه گشادشدگی هائی در مجرا دیده بشه که بهش میگن
diverticula
5-ممکنه مو در مجرا رشد کنه..

در باره ازدواج: اولا خیلی از بیماران از نظر آمیزش جنسی با همسرشون مشکل دارند...بعضی هاشون باعث ایجاد و ناراحتی برای همسرشون میشن...چون علاوه بر آلت تناسلی ممکنه اختلالات مادرزادی دیگری هم همراه این مردان باشه مثل پروستات و دیگر غدد مربوطه ..احتمال اینکه اینها نتونن به تعداد کافی اسپرم تولید کنن یا کیفیت خوبی نداشته باشه هست.. لذا حتما آزمایش اسپرم بدهید.. و سوم اینکه بعضی این مردان نمیتونن اسپرم خودشونو درکنار گردن رحم زن به مقدار کافی بریزن و  احتمال اینکه چنین نارسائی هم باشه وجود داره...

 

در باره وارکوسل: احتمال ناباروری یک طرفه 65% است... دو طرفه به مراتب خیلی بیشتر است...اما گمان نکنم با گذشت زمان بر احتمال ناباروری افزوده شود...بهر حال اول اینکه پس از جراحی به سرعت تولید اسپرم طبیعی میشه ودیگه اینکه بهترین روش قضاوت برای خودتون دادن نمونه آزمایش منی قبل و پس از عمل است...

 

بیماران hypospadias ممکنه چه مشکلات دیگری داشته باشند

 

1-بیضه های پائین نیامده و فتق ناحیه پائین شکم شایعترین مشکلات همراه, است. بطوری که درانواع خفیف در 9% بیماران و در انواع شدید , بیضه پائین نیامده 30% وفتق 20% گزارش شده
2
-ندرتا: ناهنجاریهای دستگاه بالائی کلیه و مجاری ادراری دیده میشود
3-گاهی در بعضی از انواع این بیماری (midsclrotal) ,نمای دستگاه تناسلی, شبیه دستگاه تناسلی زنانه میشه .که برای تعیین جنسیت این نوزادان , انجام بررسی های سریع و کامل هورمونی و آنالیز کروموزومی وژنی لازم است.تعدا د کمی از این بیماران ممکن است رحم ناقص و مجرای رحم زنانه هم داشته باشند( دوجنسی کاذب)
دهانه خروج ادرار طبیعی است( منبع: کتاب جراحی
curent 1994)
نکته: هیپوسپادیاز به تنهائی مطرح کننده دوجنسی بودن نیست , اما اگر هیپوسپادیاز با فقدان بیضه در کیسه بیضه همراه باشد مطرح کننده اشکالاتی در تکامل جنسی است.

 

این بیماری آمار کمی نداره ..اگه 1x300 کودک با این مشکل متولد بشه.. میتونیم بگیم احتمالا 100 هزار از متولیدن ذکور ما به نوعی با این مشکل سروکار داشته و دارند.. و سالانه 2000 مورد اضافه میشه...

علت:
بدلیل نقص در اتصال چین های مجرا ایجاد میشود. سوراخ خارجی مجرا به سطح شکمی آلت در بالای نوک تنه آلت باز میشود. مصرف ترکیبات استروژن و پروژسترون در طول حاملگی شیوع آن را افزایش میدهد. در یک نفر از هر 300 کودک بروز میکند. و بر حسب محل ,تقسیم بندی میشود.این نوزادان را نبایستی ختنه کرد.
بالینی:
از نظر علایم بالینی در بزرگسالان هدایت مشکل جریان ادرار و پخش شدن ادرار, اشکال در مقاربت,بدلیل انحنای آلت, ظاهر غیر طبیعی آلت (
hooded) از شکایات اصلی است.بررسی وجود یا عدم وجود تنگی مجرا و نزول بیضه ها ضروری است.
اقدامات تشخیصی:
در موارد ابهام دستگاه تناسلی آزمایش کاروتیپ کروموزومی(ژنی) و اسمیر دهانی جهت تشخیص ژنوتیپ جنسی لازم است. در این بیماران جهت تشخیص ناهنجاری مادرزادی کلیه ها و حالب , اروگرافی وریدی ضرورت دارد.
درمان:
از نظر درمان: بدلائل روانی قبل از سن مدرسه( ترجیحا) قبل از 2 سالگی جراحی ترمیمی بایستی صورت گیرد. امروزه مشخص شده است که پیوند های محاط
bucal ( دهانی) موفقیت آمیزتر از روشهای دیگر است و به عنوان اولین تکنیک پیوند گذاری در نظر گرفته میشود

همانطوری که یک بار اشاره شد بهترین زمان عهل اینها قبل 2 سالگی است... اما در بالغین ..همه عمل نمیشوند.. کسانی عمل میشن که یا مشکل ادرار کردن داشته باشن..یا مشکلی در آمیزش جنسی داشته باشند.. با اینکه از ظاهر آلتشون ناراضی باشن..

 

تشخیص واریکوسل

واریکوسل می تواند در یک بیضه یا در هر دو ایجاد شود ولی در حدود 85 درصد موارد این اختلال در سمت چپ ایجاد می شود زیرا جریان خون در ایجاد سمت با مقاومت بیشتری روبرو می باشد. ممکن است واریکوسلهای بزرگ با چشم غیر مسلح نیز قابل رؤیت باشند. واریکوسلهای متوسط نیز از طریق معاینه و لمس ناحیه تناسلی قابل تشخیص می باشند. فردی که مشکوک به واریکوسل می باشد باید در حالت ایستاده معاینه شود. زیرا در این حالت احتمال لمس و رؤیت وریدها بیشتر خواهد بود.واريکوسل بصورت کيسه پر از کرم(‍ پیچ پیچ ) لمس مي شود و وقتي که بيمار بخوابد ناپديد مي شود يا به طور محسوسي کوچک مي شود.واریکوسلهای کوچک نیز از طریق روشهای خاصی نظیر سونوگرافی داپلر یا ترموگرافی و ونوگرافی قابل مشاهده هستند
غالبا بيضه سمت واريکوسل از طرف ديگر کوچکتر است.با استفاده از اولتراسوند ميتوان اندازه وريد ها و جريان خون غيرطبيعي را مشاهده کرد.واريكوسل جانبي سمت چپ در 85% از مردان با اين
مسئله (برگشت غير طبيعي خون ) و واريكوسل سمت راست در 15% از مردان مشاهده شده و گرفتار شدن هر دو قسمت (چپ و راست ) اين مسئله در 20% از مردان مشاهده شده است.

 

 

در باره نتایج حاصل از جراحی

معمولا جراحي بهترين نوع درمان است وتا كنون نزديك به 95/. از افرادي كه مورد عمل جراحي واریکوسل قرار گرفته اند به بهبودي كامل رسيده و ميزان عدم موفقيت اين روش 1/. بوده است. بعد از 2 سال از جراحي موفق ، 60% زوجين بارور مي شوند

عوارضی که ممکن است بعد از جراحی واریکوسل دیده شود, معمولا شامل اینها هستند

1- تجمع آب در کیسه کوچکی در بیضه بنام هیدروسل: این مسئله شایعترین عارضه در جراحی واریکوسل است. این مشکل در درصد بسیار کمی دیده میشه و معمولا هیچ گونه مزاحمتی برای بیمار نداره .. مگر در موارد نادری که لازمه جراح مداخله کنه
2- بعد از هیدورسل.. چیزی که بیشتر دیده میشه مشکلات عروقی هست اون منطقه هست.. که اونهم با معاینه و انجام سونو گرافی مشخص میشه
3- مسائل کمتر شایع شامل: کوچک شدن بیضه- تجمع خون در کیسه بیضه- صدمه به مجرای عبور دهنده منی( واز دفران)-
و دیگه عود مشکل واریکوسل 

چرخش طناب بیضه:
پدیده غیر شایعی است که اکثرا در مردان بالغ دیده میشود. و منجر به اختلال خونرسانی بیضه می گردد. بطوری که اگر درمان در عرض 3-4 ساعت انجام نشود ممکن است باعث چروکیدگی دائمی بیضه گردد. در بیضه های پائین نیامده ... مستعد پیچ خوردگی هستند. بسیاری از موارد پیچ خوردگی در زمان نوزادی رخ میدهد. آسیب فیزیکی نیز می تواند زمینه ساز باشد. در نیمی از بیماران پیچش در زمان خواب اتفاق می افتد.. و در اکثر موارد نقص مادرزادی یک قسمت کیسه بیضه وجود دارد. بنظر میرسد در اکثر موارد علت ایجاد پیچ خوردگی وجود یک قسمت کیسه بیضه حجیمی است که باعث چرخیدن بیضه می شود. گرفتگی یک عضله مخصوص اون قسمت باعث می شود که در سمت چپ, بیضه در خلاف جهت عقر به های ساعت( اگر از پائین تخت به بیمار خوابیده نگاه شود) و در سمت راست در جهت عقر به های ساعت بچر خد.درد شدید ناگهانی در یک پسر جوان که بدنبال آن تورم بیضه و قرمز شدن پوست کیسه بیضه , درد پائین شکم و تهوع و استفراغ ایجاد میشود ... نشانه پیچ خوردگی طناب حاوی اسپرم های مردا نه است.در معاینه , عضو حساس و متورم , به بالا کشیده شده است... مشاهده میشود. در بیمارانی که ایستاده باشند.. بیضه هایی که مستعد پیچ خوردن هستند به حالت افقی قرار میگیرند. پبچش طناب بیضه منجر به ایجاد درد بیضه و عدم وجود یک رفلکس طبیعی اون قسمت بنام رفلکس کرماستریک می شود. بالا آوردن بیضه ... ممکن است درد را تشدید کند.. درد عفونت اپیدیدیم.. که خیلی شبیه درد پیچش بیضه است... معمولا با مانور مذکور کاهش می یابد.. و در عرض چند ساعت چرک های خون بالا می رود... البته همانطور که گفتم این مشکل را باید حتما از چند بیماری افتراق بدهیم.. یکی عفونت قسمت دیگری ار کیسه بیضه بنام اپیدیدیم است... یکی اوریون اون قسمت هست... و دیگری ضربه است... روشهای تشخیصی خاصی دارد... یکی سونو گرافی داپلر است... ولی قطعی ترین روش اسکن ایزوتوپ است.. 


چرخش ضمائم بیضه:
ممکن است بطور خودبخودی ضمائم بیضه دچار چرخش شوند.. این پدیده معمولا در پسر بچه های زیر 16 سال رخ میدهد. درد بیضه اولین علامت است که پس از آن توده کوچک و حساس در قطب فوقانی بیضه لمس می شود.اون علامت بسیار اختصاصی هست بطوری که اگر با کشیدن پوست روی آن توده آبی رنگی دیده شود. در معاینات بعدی تمام بیضه متورم و حساس است. که در این مرحله افتراق پیچش بیضه از ضمائم مطرح می شود. در صورت هر گونه شکی به پیچ خوردن طناب حاوی اسپرم ها بلافاصله باید عمل جراحی انجام شود. معمولا درد و تورم طناب حاوی اسپرم ها در عرض 5-7 روز بعد برطرف می شود.

3- صدمات و ضربه های بیضه
4- سرطان های بیضه
5-اوریون بیضه
6-درد پس از وازکتومی
7-بی دلیل
8- درد ارجاعی از میز نای: یعنی کیسه بیضه هیچ مشکلی نداره و درد, اصلا از لوله ادراری از کلیه به مثانه هست که به
کیسه بیضه کشیده شده
9- عفونت پروستات
10- تحریکات جنسی
11- باد فتق پیشرفته
12- اختلالات موضعی بیضه:
lyme-PAN - سرطان خون بیضه ای- داروها- گرفتگی عضله مخصوص اون قسمت
بنام کرماستر
13- درد های راجعه: سنگ میزنای- آپاندیسیت حاد- گشاد شدگی یک شریان بزرگ نزدیک بیضه بنام ایلیاک- بعضی از التهابات
اعصاب اون منطقه


درد های مزمن و ثابت بیضه
1- اختلال روانی
2- التهاب اعصاب اون قسمت
3- التهاب بعضی لایه های پوستی کیسه بیضه ...
constrictive albuginitis
4- بیضه نرمال
5- باد فتق زود هنگام
6- التهاب غددلنفاوی اون قست به علت عفونت
7- کشش اتصلات عضلانی اون قسمت به استخوانهای اون منطقه
8- بیماریهای مفصل ران
9- التهاب پس از وازکتومی
10- عفونت اپیدیدیم باکتریال مزمن
11- چرخش ناکامل و عود کننده بیضه

 

سرطان  بيضه

 

سرطان بيضه يک مشکل بهداشتي است که توجه خاص را مي طلبد . از يک طرف شايع ترين سرطان اعضاء توپر مردان سنين ۱۵ تا ۳۵ ساله مي باشد و از طرف ديگر مبتلايان به آن از مراجعه به پزشک امتناع مي کنند . ميزان بروز سرطان بيضه در دو دهه گذشته افزايش داشته و از هر صد هزار مرد ۱۵ تا ۳۴  ساله ۹ نفر به آن مبتلا مي شوند .

* عوامل خطرساز :

از جمله عوامل خطرساز براي ابتلا به سرطان بيضه مي توان به موارد زير اشاره کرد :

۱ - نژاد : احتمال بروز سرطان سينه در يک مرد سفيد پوست ۲٪ براي تمام طول عمر وي مي باشد . ميزان بروز سرطان بيضه در سياه پوستان يک چهارم سفيدپوستان است .

۲ - محل درگيري : سرطان بيضه در طرف راست از شيوع بيشتري برخوردار است . اين امر با شيوع بيشتر کريپتورکيديسم ( نهان بيضگي ) در طرف راست همراه است  .

۳ - وضعيت اقتصادي اجتماعي : احتمال بروز تومور بيضه در مرداني که در سطوح اقتصادي اجتماعي بالاتري به سر مي برند ، بيشتر است .

* سبب شناسي ( اتيولوژي )

علت پيدايش تومور بيضه نامشخص است ، اما عوامل مادرزادي و اکتسابي مي توانند در پيدايش سرطان نقش داشته باشند . بطور خلاصه عوامل مؤثر در پيدايش سرطان بيضه را مي توان بصورت زير بيان کرد .

۱- کريپتورکيديسم ( نهان بيضگي )

قوي ترين ارتباط ميان سرطان و بيضه نزول نيافته وجود دارد و شايع ترين نوع سرطان نيز در اين افراد سمينوم است . بيشترين احتمال بروز سرطان ، در بيضه نزول نيافته در نوع شکمي آن وجود دارد و کمترين احتمال مربوط به نوع مغبني ( اينگوينال ) است .

۲ - تجويز استروژن به مادر در دوران حاملگي

۳ - آسيب هاي بافتي بيضه ناشي از ضربه يا عفونت

* علائم باليني و نشانه ها

از جمله علائم سرطان بيضه مي توان به موارد زير اشاره کرد :

۱ - بزرگ شدن بيضه : شايع ترين علامت سرطان بيضه بزرگ شدن بدون درد بيضه است . اين افزايش اندازه معمولاً به آرامي صورت مي گيرد .

ممکن است بيمار از سنگيني بيضه شکايت داشته باشد .

۲ - درد : در نتيجه نرسيدن خون ( انفارکتوس ) و يا خونريزي در ۱۰٪ موارد درد حاد بيضه روي مي دهد .

۳ - علائم مربوط به انتشار سرطان ( متاستاز ) : ۱۰٪   بيماران با شکايات مربوط به انتشار سرطان به ساير نقاط بدن ( متاستاز ) مراجعه مي کنند . شايع ترين شکايت در اين بيماران درد پشت مي باشد .

از ديگر علائم مي توان به سرفه يا تنگي نفس ( انتشار به ريه ) ، بي اشتهائي ، تهوع يا استفراغ ( انتشار به پشت دوازدهه ) ، درد استخوان ( انتشار به استخوان ) ، ورم پاها ( انسداد وريد باب ) اشاره کرد .

۴ - عدم وجود علامت : ۱۰٪  بيماران در هنگام تشخيص شکايتي ندارند و تومور بطور تصادفي پس از ضربه و يا توسط شريک جنسي بيمار تشخيص داده مي شود .

نشانه ها

۱ - معمولاً توده اي در بيضه لمس مي شود و يا بزرگ شدن منتشر آن مشخص مي گردد . توده بيضه سفت و غيرحساس بوده ، اپيديديم براحتي از آن تشخيص داده مي شود .

۲- ممکن است هيدروسل ( آب آوردن بيضه ) سرطان بيضه را همراهي کند .

۳ - معاينه گره هاي لنفاوي از اهميت خاصي برخوردار است .

۴ - بزرگي سينه ( ژنيکوماستي ) نيز بين ۳۰ تا ۵۰ درصد موارد مشاهده مي شود .

*‌اقدامات تشخيصي

۱ - ارزيابي آزمايشگاهي

ذر بيماري پيشرفته ، کم خوني ديده مي شود . در انتشار به کبد اختلال در آزمون هاي عملکرد کبدي و در نتيجه انسداد حالب ، اختلال در آزمايش هاي عملکرد کليوي مشاهده مي شود . شاخص هايي در تشخيص و نيز پيگيري درمان سرطان بيضه وجود دارد که عناصر بيوشيميائي خاصي هستند .

۲ - تصويربرداري

با کمک سونوگرافي بيضه مي توان سرطانهاي بيضه را به سرعت و بطور دقيق تشخيص داد . بمنظور درجه بندي سرطان عکسبرداري از قفسه سينه و سي تي اسکن لگن و شکم لازم است .

* تشخيص افتراقي  

شايع ترين اشتباه تشخيصي در مورد سرطان بيضه ، اپيديديميت ( التهاب مجاري اسپرم بر ) است . دومين اشتباه شايع تشخيصي هيدروسل ( آب آوردن بيضه ) است . اگر در حضور هيدروسل نتوان بيضه را بطور کامل معاينه کرد ، بايد سونوگرافي انجام داد . نبايد مايع هيدروسل را با سوزن بيرون کشيد .

برای بیماری که باید بیضه هاش برداشته بشه..بعد ازجراحی معمولا مشکلات جنسی مهمی نخواهند داشت و می تونه مثل بقیه مردان زندگی جنسی عادیشو ادامه بده و نعوظ و انزال طبیعی داشته باشه.اگه نگرانی از بابت بچه دار شدن وجود داشته باشه..
باید بگم حتی با یک بیضه هم مشکلی نیست و اگه ناچار هستن هر دو بیضه برداشته بشه.. می تونیم از بانک اسپرم استفاده کنیم.. گزارشی از مشکلات ارگاسم و نعوظ و انزال این دسته بیماران نداریم  

 

در مورد وضعيت جنسي پس از اركيكتومي بايد بگويم هر چند در موارد يكطرفه مشكلي پيش نمي آيد در موارد دو طرفه تقريبا در تمام موارد بعلت حذف منبع اصلي تستوسترون ناتواني كامل جنسي و كاهش شديد ميل جنسي پيش مي آيد مگر اينكه بيمار تستوسترون اگزوژن دريافت كند

 

 

 |+| نوشته شده در  دوشنبه ۴ تیر۱۳۸۶ساعت ۱۸:۵۹ بعد از ظهر  توسط MarYaM  | 
  بالا