.
 
 
scientific
 

بیماریهای مقاربتی از بیماریهای خیلی شایع در جهان هستند. این بیماریها به طور عمده در نتیجه تماس جنسی با فرد آلوده و یا از طریق مادر آلوده به کودک منتقل می شوند. ولی ممکن است استفاده از سرنگ و سوزن مشترک در معتادان تزریقی نیز سبب ابتلا به این بیماریها گردد.
بر اساس برآورد سازمان جهانی بهداشت بیشتر از ۳۳۰ میلیون مورد جدید بیماریهای مقاربتی قابل درمان از جمله سیفیلیس و سوزاک سالانه در دنیا بروز می نماید و در واقع روزانه شاهد بروز حدود یک میلیون مورد جدید از بیماریهای مقاربتی در دنیا هستیم.
طبق گزارش منابع معتبر جهانی، بیماریهای آمیزشی در دنیا رو به افزایش است و نظر به مسری بودن این بیماریها و عوارض ناشی از عدم درمان و پیشگیری آن، کنترل بیماریهای آمیزشی ضروری می باشد.
چون بیماریهای منتقله از راه تماس جنسی موضوع حساسی است و صحبت کردن آشکار در مورد آنها، در کشورهای مختلف از جمله ایران آسان نیست و سبب بدنامی می شود ، بیماران یا به موقع برای درمان مراجعه نمی کنند و یا برای درمان به درمانگران سنتی مراجعه می کنند. لذا به خوبی معالجه نمی شوند و سبب انتقال و گسترش بیماری می شوند.
در صورت بی توجهی و عدم درمان به موقع این بیماریها، ممکن است عوارض جدی مانند نازایی ، حاملگی خارج از رحم ، سرطان گردن رحم، خونریزی شدید و پارگی لوله های رحمی پیش آید که منجر به مرگ هم می شود. در دو سوم یا بیشتر زنان باردار مبتلا به سیفیلیس اولیه عفونت از طریق جفت به جنین سرایت می کند. عواقب بیماریهای مقاربتی فقط به خود بیماران محدود نمی شود . اگر زنان باردار ،مبتلا به بیماریهای آمیزشی شوند، ممکن است پی آمدهایی نظیر سقط خود به خود ، تولد زودرس ، مرده زایی ، مرگ داخل رحم، تولد با وزن پایین و عفونت چشمها و ریه ها در جنین و نوزاد ایجاد شود.
ابتلا به بیماریهای آمیزشی ، خطر آلودگی به ویروس ایدز را افزایش می دهد و موجب بروز بیماری ایدز و مرگ بیماران می شود
.
بیماریهای مقاربتی قابل پیشگیری و درمان هستند.
تعریف
بیماریهای مقاربتی از انواع بیماریهای واگیردار هستند که به طور عمده از طریق آمیزش جنسی با فرد آلوده انتقال می یابند.انتقال از مادر آلوده به نوزاد و از راه خون هم امکان دارد. این بیماریها توسط تعدادی از عوامل بیماریزا ایجاد می شوند که باعث بروز علائمی مانند ترشحات مجرای ادرار در مردان ، ترشح مهبل در زنان ، زخم در ناحیه تناسلی ، درد در قسمت تحتانی شکم در زنان ، تورم و قرمزی بیضه و تورم غدد لنفاوی در کشاله ران می گردد. در بعضی ها ، بخصوص در زنان ممکن است عفونت ، علامتی ایجاد نکند.
کنترل بیماریهای مقاربتی به سه دلیل زیر دارای اهمیت است:

à  به علت دامنه و گسترش این بیماریها

à  به علت ایجاد عوارض جدی

à  به علت ارتباط بین بیماریهای منتقله از راه مقاربت و آلودگی به ویروس ایدز

دو نوع از بیماریهای مهم مقاربتی سوزاک و سیفیلیس هستند. بیماری ایدز هم در این طبقه بندی جای دارد، هر چند که ایدز از طریق غیر آمیزشی هم منتقل می شود.
عوامل بیماری زا

بیش از ۲۰ موجود زنده میکروسکوپی مختلف از جمله باکتری، قارچ ، انگل ، ویروس و … سبب بیماریهای مقاربتی می شوند، ولی معمولاً علائم و نشانه های یکسانی ایجاد می کنند مثلاً ترشح از مجرای آلت در مردان و ترشح مهبل در زنان و زخم تناسلی از علائم شایع بیماریهای آمیزشی است.
راههای سرایت
چنانچه از نام بیماریها
پیداست، راه اصلی انتقال بیماریهای آمیزشی ، نزدیکی جنسی (مهبلی یا مقعدی) با فرد آلوده است. سایر راههای انتقال عبارتند از:

à    از مادر آلوده به نوزاد در حین حاملگی ، در زمان زایمان و یا بعد از تولد

à    از راه انتقال خون و فرآورده های خونی آلوده و اشتراک در سرنگ و سوزن تزریقی آلوده

مهم است بدانیم که شریک جنسی آلوده ممکن است دارای علامت نباشد و نداند که بیمار است و سبب انتقال و گسترش بیماری گردد.
بیماریهای مقاربتی ، خطر آلودگی به ویروس ایدز را افزایش می دهند.
رفتارهای زیر احتمال انتقال بیماری را افزایش می دهد:

ý    داشتن بیش از یک شریک جنسی

ý    داشتن شریک جنسی که دارای شرکای جنسی متعدد است.

ý     داشتن انحراف جنسی و نزدیکی با افراد فاسد و بدکاره

ý    عدم استفاده از کاندوم در هر یک از شرایط یادشده در بالا

راه های ورود عوامل بیماریزا معمولاً از طریق اندامهای تناسلی، مجاری ادراری ، مخاط دهان و مقعد ، پوست خراش یافته و خون است.
در زنان و نیز در مردان، بیماریهای قابل انتقال از راه مقاربت در گروه سنی ۱۵- ۳۰ سال در بالاترین حد است و در سنین بعدی کاهش پیدا میکند.
عوامل اجتماعی که بر انتقال این نوع بیماریها  تأثیر می گذارند عبارتند از:

Õ   تأخیر در درمان بیماریهای منتقله از راه مقاربت به دلایل زیر:

۱.  زنان مبتلا اغلب علامت ندارند. حدود ۸۰% زنان آلوده به سوزاک ممکن است بدون علامت باشند.

۲. ترس از بدنامی ممکن است مردم را به سرپوش نهادن وادارد و این خود سبب افزایش و گسترش آلودگی می شود.

۳.  ممکن است امکانات بهداشتی – درمانی در دسترس نباشد و یا بیماران استطاعت پرداخت هزینه خدمات را نداشته باشند.

۴. ممکن است مردم ترجیح دهند برای اجتناب از بی آبروئی ، به درمانگران سنتی مراجعه کنند.

۵.  بالاخره ممکن است داروهای لازم را به طور کامل مصرف نکنند . درمان موثر وقتی امکان پذیر است که بیماران دوره درمان را کامل کنند.
  

Õ  همراه نیاوردن شرکای جنسی برای درمان

Õ   کوتاهی در استفاده از کاندوم برای فعالیت امن جنسی

علاوه بر عوامل اجتماعی و رفتاری یاد شده در بالا، عوامل زیر هم در انتقال بیماریهای مقاربتی موثرند:

Õ   سن: ماهیت مخاط مهبل و دهانه رحم در زنان جوان، آنها را برای آلوده شدن بسیار مستعد می سازد. زنان جوان وقتی بسیار زود ازدواج می کنند و یا از نظر جنسی فعال می شوند، مخصوصاً در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

Õ    جنس: بیماریهای مقاربتی ابتدا از طریق تماس جنسی درون مهبلی به زنان منتقل  می شود. زنان راحت تر و سریعتر از مردان به بیماریهای مقاربتی مبتلا می شوند.

Õ  ختنه: مردان ختنه شده کمتر از مردان ختنه نشده به بیماریهای مقاربتی مبتلا می شوند.

Õ    ازدواج دیرهنگام

در اکثر جوامع افراد معینی ممکن است وجود داشته باشند که اختصاصاً در مقابل بیماریهای آمیزشی آسیب پذیر باشند و عبارتند از:

þ دختران نوجوانی که از نظر جنسی فعال هستند.

þ زنانی که دارای چند شریک جنسی هستند.

þ زنان بدکاره و فاسد و مشتریان آنها

þ مردان و زنانی که شغل آنها ایجاب می کند که از خانواده خود دور باشند و شرکای جنسی دائمی در درازمدت ندارند.

علائم
مهمترین علائم و شکایات بیماران مبتلا به بیماریهای مقاربتی عبارتند از:

ï    ترشح غیرعادی از مجرای تناسلی زن ( افزایش مقدار، تغییر بو و رنگ)

ï    سوزش ، خارش و درد در هنگام مقاربت زنان

ï    هرگونه زخم و یا ضایعه تناسلی

ï     درد در قسمت تحتانی شکم و درد واضح لگنی در زنان

ï     تورم (برآمدگی) دو طرفه یا یک طرفه غدد لنفاوی در کشاله ران

ï     درد، قرمزی و تورم در بیضه ها

ï    قرمزی، ترشح و تورم چشم در نوزادان

بیماریهای قابل انتقال از طریق مقاربت در زنها، معمولاً علامتی ایجاد نمی کنند و یا علائم خفیف دارند. بنابر این زنها کمتر برای درمان مراجعه می کنند. ۸۰% زنان آلوده به سوزاک ممکن است بدون علامت باشند . البته ۱۰% مردان آلوده به سوزاک هم ،علامتی ندارند.
تشخیص
بیش از ۲۰ عامل بیماریزای مختلف بیماریهای مقاربتی ایجاد می کنند که معمولاً علائم و نشانه های مشابهی دارند و اگر دقت شود به آسانی تشخیص داده می شوند. دسترسی به تسهیلات و  امکانات آزمایشگاهی به تشخیص کمک میکند، زیرا بعضی از علائم ، خصوصاً در زنان ممکن است نتیجه علل دیگری غیر از بیماریهای مقاربتی باشد.
درمان
علاوه بر درمان بیمار باید همسر و شریک جنسی او نیز درمان شود. اگر یک طرف درمان شود ، چون بیماری مسری است، چرخه انتقال ادامه می یابد. افراد مبتلا تا بهبودی کامل باید از تماس جنسی خودداری کنند و این خودداری تا از بین رفتن علائم و دوره کامل درمان باید ادامه داشته باشد. اگر مبتلایان به بیماریهای مقاربتی نتوانند از فعالیت جنسی تا بهبودی کامل خودداری کنند باید در تمام مراحل نزدیکی  از کاندوم استفاده نمایند.
از آنجایی که خطر آلودگی به ویروس ایدز در افراد مبتلا به بیماریهای مقاربتی چند برابر می شود، باید سعی شود طبق توصیه و تجویز پزشک، درمانهای مراقبتی و دارویی لازم انجام و دوره درمان کامل شود.
وجود قرمزی و ترشح چشم در نوزادان ، ممکن است با عفونت مادر مرتبط باشد، لذا علاوه بر نوزاد ، والدین او نیز باید تحت مراقبتهای لازم پزشکی قرار گیرند.
امروزه بیماریهای مقاربتی قابل درمان هستند ، ولی ممکن است در آینده عوارض آنها قابل درمان نباشند. همانطور که ایدز درمانی ندارد و بنابر این مهم است که از رفتارهایی که سبب آلودگی می شوند پرهیز شود.
عواض بیماریهای مقاربتی
شواهد اخیر نشان داده است که بیماریهای شایع منتقله از راه مقاربت به انتشار آلودگی به ویروس ایدز کمک می کنند. افراد مبتلا به بیماریهای آمیزشی از جمله سوزاک، سیفیلیس و … اگر در معرض ویروس بیماری ایدز قرار گیرند، احتمال آلودگی آنها بیشتر است.
عوارض بیماریهای مقاربتی که آسیب های جدی به وجود می آورند و گاهی در زنان سبب مرگ هم می شوند عبارتند از:

×  درد کهنه و مزمن در ناحیه شکم که زن را دچار عذاب جسمی و روحی می کند.

×   نازایی در زنان و ناباروری و تنگی پیشابراه در مردان

×    سقط خود به خودی

×    حاملگی خارج از رحمی

×   سرطان دستگاه تناسلی بخصوص گردن رحم

×   مرده زایی ، ناهنجاریهای مادرزادی و مرگ نوزاد

×   مرگ زن به علت عفونت و سایر عوارض یاد شده

×   عفونتهای چشمی بالقوه کور کننده و سینه پهلو در کودکان

بسیاری از زنان ممکن است بدون آنکه بدانند که مبتلا به بیماری التهابی لگن هستند  نابارور شوند. ۵۵- ۸۵ درصد زنان مبتلا به بیماریهای عفونی لگن ممکن است نابارور شوند.
در اثر بیماریهای التهابی و عفونی و تنگی لوله های رحمی، خطر بروز حاملگی های خارج از رحم – که می تواند سبب مرگ مادر و جنین شود- افزایش می یابد. حاملگی خارج از رحم اگر باعث پارگی لوله های رحمی شود، خونریزی های شدید ایجاد می کند. در کشورهای در حال توسعه ، حاملگی های خارج از رحم باعث مرگ ۱- ۵% مادران می شود.
سوزاک در مردان ممکن است عوارض شدیدی به وجود آورد. آلودگی می تواند از پیشابراه به قسمتهای دیگر تناسلی انتشار یابد و سبب تنگی مجرا و ناباروری شود، ولی امروز این عوارض بسیار نادر است.
سیفیلیس در زمان بارداری ، ممکن است از طریق کیسه آب، جنین را آلوده سازد. حدود ۴۰% حاملگی های زنان مبتلا به سیفیلیس به سقط جنین، مرده زایی و مرگ در زمانی نزدیک به زایمان ختم می شوند
.
باید دانست که اگر بیماری زود تشخیص داده شود و به موقع درمان شود، کلیه این عوارض قابل اجتناب هستند. اگر آلودگی به ویروس ایدز که برای آن هیچ درمانی وجود ندارد، به این مجموعه اضافه شود ، بیماریهای مقاربتی ، آلودگی و ابتلای به ایدز را تسهیل می کنند، این موضوع اهمیت پیشگیری از بیماریهای آمیزشی را نشان می دهد.
 راههای کنترل و پیشگیری
اگرچه بیماریهای مقاربتی به طور کلی باعث عوارض جانبی و عواقب زیادی می شوند ولی تلاشهای محدودی برای کنترل آنها انجام شده است. بنابر این موفقیت های بسیار کمی برای کاستن شیوع و جلوگیری از موارد جدید بیماریها حاصل گشته است. در نتیجه بیماریهای آمیزشی سریعاً در تمام جهان و به خصوص در کشورهای در حال توسعه، گسترش و انتشار یافته است.
اهداف اصلی کنترل بیماریهای مقاربتی عبارتند از:

ü   قطع نمودن انتقال عفونت و در نتیجه کاهش موارد جدید بیماریهای مقاربتی

ü   کاستن از طول مدت زمان عفونت جهت کاهش میزان شیوع و در نتیجه پیشگیری نمودن از گسترش بیماریها، عوارض جانبی و عواقب آن

ü   کاهش خطر آلودگی به ویروس ایدز

به منظور کاهش انتشار آلودگی بیماریهای مقاربتی، داشتن راهکارهای علمی ، موثر و قابل دسترس مهم است. پاره ای از آنها به شرح زیر است:

 

J   تشخیص سریع و درمان به موقع افراد مبتلا به بیماریهای مقاربتی، هم به منظور کاهش انتقال به دیگران و هم به حد اقل رساندن عوارض و عواقب آن

J   آموزش بیماران و جامعه در مورد خطرات روابط جنسی ناامن و ترغیب آنها به استفاده از کاندوم و محدود کردن شرکای جنسی

J    درمان و آموزش شرکای جنسی بیماران

J    هدف قرار دادن گروههای آسیب پذیر

J    مراعات اصول اخلاقی و بهداشتی در روابط جنسی و نداشتن رفتارهای جنسی پرخطر

J     وفاداری به همسر و داشتن رفتار جنسی مسوولانه

J    خویشتن داری در تجرد و اجتناب از روابط جنسی نامشروع قبل از ازدواج و استفاده از کاندوم در هنگام ضرورت

J     تمرین رفتارهای بهداشتی از جمله عدم استفاده مشترک از لباسهای زیر در زنان و استحمام و …

J    ادرار کردن بعد از نزدیکی و شستشوی نواحی تناسلی بعد از مقاربت

J     توجه به بروز هر گونه علامت بیماریهای جنسی در خود و همسر

J     شناسایی و آموزش گروه هایی خاص از مردم نظیر کارگران مهاجر  و سیار و آنهایی که به هر علتی برای انجام کار از خانواده خود به مدتهای طولانی دورند.

موانعی که در سر راه کنترل بیماریهای مقاربتی قرار دارند و باید متوجه آنها بود عبارتند از

 

L    تغییر در رفتارهای جنسی مشکل است. رفتارهای جنسی با فرهنگ هر منطقه شکل می گیرد و با مذهب تاثیر می پذیرد. تغییر در رفتارهای جنسی، به دلیل آنکه موضوع بسیار شخصی و عمیقاً ریشه دار است مشکل است. استفاده از داروها، از جمله الکل ، توانایی افراد را برای تصمیم گیری خوب و عاقلانه بر ضد آلودگی به بیماریهای مقاربتی و آلودگی به ویروس ایدز مختل می سازد. خوشبختانه وجود فرهنگ اسلامی و ترویج اخلاق  حسنه موجب پیشگیری از بیماریهای مقاربتی می شود و لذا ترویج فرهنگ بیگانه از جمله موانع و مشکلات محسوب می شود.

L     بحث در مورد روابط جنسی خیلی هم ساده و آسان نیست. افراد ممکن است از سوال کردن در مورد اطلاعاتی که نیاز دارند، خجالت بکشند و برای درمان دیر مراجعه کنند و بخصوص از دادن مشخصات شرکای جنسی خود ابا داشته باشند.

L    بسیاری از بیماران بدون علامت هستند . افراد مبتلا به بیماریهای آمیزشی ممکن است علامتی نداشته باشند و بیماری را منتشر کنند و این امر مشکلات فراوانی در راه کنترل و جلوگیری از بیماریهای آمیزشی فراهم می آورد.

L    درمان همیشه آسان و یا موثر نیست. بعضی از باکتریها نظیر عامل سوزاک به داروهای مصرفی مقاوم می شوند. مقاومت به داروها مستلزم تغییر داروهای انتخابی است. تولید واکسن برای بیماریهای مقاربتی نظیر آلودگی به ویروس ایدز ، به علت تغییرات مستمر ویروس در حال حاضر امکان ندارد.

می توان با بکار بردن شیوه های زیر بر دامنه مراقبت و کنترل افزود:

 

·     رازداری و تضمین پنهانی و محرمانه عمل کردن در درمان موارد

·      بدنام نکردن افراد

·       برقراری ارتباط درست  جلب اعتماد و احترام به بیماران

·       ارائه خدمات در زمان مناسب و کاهش زمان انتظار

·        کمک به پرداخت قسمتی از هزینه درمان

·       ترویج فرهنگ اسلامی و قداست خانواده و تشویق به ازدواج

بيمارى هايى که از طريق مقاربت جنسى منتقل مى شوند  امراضى هستند كه از طريق تماس فيزيكى مقاربت جنسی به بدن منتقل مى شوند. اين امراض از طريق ويروس‏‏، باكتری و يا پارازيت رخ مى دهند. اين بيماری ها همچنین به نام «عفونت هايی که از طريق مقاربت جنسی منتقل می شوند» (STIs) و يا به اسم قديمی شان «بيماری های مقاربتی» (VD) شناخته می شوند. حداقل ۲۵ نوع امراضی وجود دارد که از طريق مقاربت جنسی منتقل می شوند. آنچه وجه اشتراک اين امراض است اين است که همه از طريق تماس جنسی، منجمله واژن، مقعد و دهان منتقل می شوند. امراضی که در اين جزوه از آنها نام برده شده به هيچوجه ليست کاملی نيستند، بلکه صرفا رايج ترين اين امراض هستند.

چگونه می توانيد دريابيد که مبتلا به اين امراض هستيد؟

هر کس که از نظر جنسی فعال است در معرض خطر مبتلا شدن به اين دسته از بيماری ها قرار دارد. برخی از اين نوع بيماری ها عوارضی دارند، مانند مايعاتی که از طريق اندام تناسلی ترشح می شوند، درد هنگام ادرار و يا تورم و بادکردن اندام تناسلی. بسياری از اين بيماری ها، مانند كلاميديا (Chlamydia) اغلب موارد بدون عوارض هستند. از اينرو مناسب است که يک معاينه جنسی برای تشخيص اين بيماری ها داشته باشيد اگر که فکر می کنيد ممکن است در معرض ابتلاء به آنها قرار گرفته باشيد. برخی اوقات مدت زيادی طول می کشد قبل از اينکه اين بيماری ها عوارض خود را نشان بدهند و طی چنين دوره ای ممکن است شما عفونت خود را به ديگران منتقل کنيد. از اينرو لازم است که شما برای اين بيماری ها معاينه شده و آزمايش شويد. اگر شما با کسی رابطه داريد و تشخيص داده شده که به اين بيماری ها مبتلا هستيد اين به اين معنا نيست که همزی شما لزوما فاسق است. عوارض اين بيماری ها اغلب ماها بعد از سرايت بروز می کنند.

گانوریا

 

گانوریا یک نوع عفونت باکتریایی است. این بیماری از طریق تماسی جنسی سرایت می کند و ممکن است مدخل رحم،مجرای خروجی مثانه، مقعد و گلو را عفونی کند.

علایم و عوارض

عوارض این بیماری ممکن است در هر زمان بین ۱ تا ۱۴ روز بعد از تسری خود را نشان دهند. ممکن است که به این بیماری مبتلا باشید ولی عارضه ای از آن را مشاهده نکنید. در مردان بروز عوارض این بیماری بیشتر است تا در زنان.

زنان

عوارض بیماری می تواند شامل اینها باشد:

 • تغییر در ترشحات واژن. میزان این ترشحات ممکن است افزایش یابد، رنگ آن به زرد یا سبز تغییر کند و از بوی قوی ای برخوردار شود
 • درد یا حس سوزش هنگام دفع ادرار
 • سوزش و/یا ترشحات از مقعد

مردان

عوارض ممکن است شامل اینها باشد:

 • ترشحات زرد یا سفید از پنیس
 • سوزش و/یا ترشحات از مقعد
 • تورم بیضه ها و غده پرستات

گانوریا چگونه سرایت می کند

 • توسط رابطه جنسی که در آن دخول صورت می گیرد (مانند وقتی که آلت تناسلی مرد وارد واژن، دهان و یا مقعد می شود) و در موارد کمتری توسط:
 • لیس زدن (وقتی که فردی از زبان و یا دهان خود برای تحریک مقعد فرد دیگری استفاده می کند)
 • گذاشتن انگشتان در واژن، مقعد و دهانی که مبتلا به این بیماری است و بعد وارد کردن همان انگشتان در اندام خود بدون آنکه آنها را شسته باشید.

به کجا برای دریافت کمک رجوع کنید

کلینیک محلی بیمه خدمات درمانی که به امور جنسی رسیدگی می کند.

شما در چنین کلینیک می توانید از مشاوره خصوصی و رایگان و درمان مناسب برخوردار شوید. شما می توانید به هر کلینیکی در هر جای کشور رجوع کنید و مجبور نیستید به کلینیک محلی تان بروید. همینطور لازم نیست که از طرف دکتر خانوادگی تان به چنین کلینیکی معرفی شوید. (کلینیک های امور جنسی که به بیمه خدمات درمانی تعلق ندارند ممکن است همیشه همه خدماتی که در کلینیک های امور جنسی بیمه خدمات درمانی عرضه می شود را عرضه نکنند).

آزمایشاتی که برای تشخیص گانوریا وجود دارد

 • ناحیه تناسلی شما توسط یک دکتر یا پرستار معاینه می شود.
 • با استفاده از یک تکه پنبه یا ابر از بخش هایی از بدن شما – مانند مدخل رحم، مجرای خروجی مثانه، مقعد و گلو – که ممکن است به این بیماری مبتلا باشند نمونه برداری می شود.
 • قسمت داخلی لگن خاصره زنان معاینه می شود.
 • از ادرار شما نمونه برداری می شود.

هیچکدام از این آزمایشات دردناک نیستند ولی برخی اوقات ممکن است ناخوشایند باشند.

اگر شما از مقعد رابطه جنسی داشتید مهم است این را به دکترتان بگویید تا از آن ناحیه هم نمونه برداری شود. همینطور اگر از دهان هم رابطه جنسی داشتید این را هم باید به دکترتان بگویید.

شما می توانید به مجردی که فکر می کنید در معرض گانوریا قرار گرفتید این آزمایشات را انجام دهید.

تشخیص و درمان

نمونه هایی که در حین معاینه برداشته شده اند در زیر میکروسکوپ برای عفونت گانوریا دیده می شوند. در برخی کلینک ها نتیجه فورا آماده می شود. یک نمونه دوم برای انجام آزمایشات به لابراتوار فرستاده می شود و نتیجه این آزمایشات معمولا طی یک هفته آماده است. درمان ساده و حیاتی است. به شما انتی بیوتیک در شکل قرص، مایعات و یا تزریق داده می شود.

اگر شما نسبت به هر گونه آنتی بیوتیکی حساسیت دارید و یا حامله هستید مهم است که آن را به دکترتان بگویید. ضروری است که همه مراحل درمان تان را تکمیل کنید.

اگر به شما گفته شود که مبتلا به گانوریا هستید در آنصورت از شما خواسته می شود که یک مشاور امور پزشکی را ملاقات کنید و او به شما درباره این عفونت و همینطور سئوالات دیگری که داشته باشید توضیح می دهد. مشاور امور پزشکی از شما درباره فرد یا افرادی که با آنها رابطه جنسی دارید خواهد پرسید تا در صورت لزوم آنها نیز معاینه و درمان شوند.

شما تا وقتی که دوباره به کلینیک برنگشتید و دکترتان بهبودی کامل شما را تایید نکرده است نباید رابطه جنسی برقرار کنید که در آن دخول صورت می گیرد. دکتر یا مشاور امور پزشکی به شما توضیح می دهند که چه نوع فعالیت های جنسی در طی دوره بیماری تان امن هستند.

پیگیری

وقتی که همه مراحل درمان تان را تکمیل کردید باید به کلینیک و یا دکتر خانوادگی تان برای معاینه برگردید. برای اطمینان خاطر از اینکه این عفونت کاملا برطرف شده است آزمایشات بیشتری صورت می گیرد. اگر نتیجه آنها منفی باشد در آنصورت آنتی بیوتیک های متفاوتی برایتان تجویز خواهد شد.

عوارض جانبی

زنان

اگر گانوریا معالجه نشود این در زنان می تواند به تورم لگن خاصره منجر شود. این تورم لوله های فالوپ است که باعث تب، درد ناحیه تحتانی شکم و کمر درد می شود. رابطه جنسی ممکن است ناراحت کننده شود. تورم لگن خاصره در زنان ممکن است باعث عقیم شدن و یا حاملگی اکتوپیک بشوداگر حامله هستید و موقع وضع حمل گانوریا دارید، این عفونت به نوزادتان منتقل می شود. همینطور ممکن است که نوزادتان با عفونت چشم موسوم به «گونوکوکال» متولد شود. این عفونت باید با آنتی بیوتیک مداوا شود چون در غیر اینصورت ممکن است به کوری منجر شود. ولی بهتر است که خودتان قبل از وضع حمل درمان شوید.

مردان

گانوریا باعث تورم بیضه ها و غده پرستات می شود که دردآور است. بدون درمان این وضعیت منجر به تنگ شدن مجرای خروجی مثانه و رشد دُمل چرکی می شود.

وقتی که گانوریا یکبار درمان شود دیگر دوباره عود نمی کند مگر اینکه مجددا به آن مبتلا شوید.

به یاد داشته باشید که پس از درمان با استفاده از کاپوت می توانید خطر گرفتن و یا انتقال امراض مقاربتی از طرق رابطه جنسی را کم کنید.

کلامیدیا

کلامیدیا رایج ترین و قابل علاج ترین بیماری مقاربتی باکتریایی است. این بیماری اگر که درمان نشود می تواند باعث مشکلات جدی در مراحل بعدی زندگی شود (در این باره به بخش عوارض جانبی رجوع کنید). کلامیدیا باعث عفونت مدخل رحم در زنان می شود. مجرای خروج مثانه، مقعد و چشمان در هم زن و هم مرد می توانند به این بیماری مبتلا شوند. برخی اوقات کلامیدیا در سایر نقاط بدن مانند گلو، شش ها و جگر هم دوام می آورد.

علایم و عوارض

زنان

عوارض این عفونت ممکن است در هر زمانی خود را نشان بدهند. اغلب این عوارض خود را طی ۱ تا ۳ هفته بعد از ابتلا به بیماری نشان می دهند. ولی ممکن است عوارض برای مدت های طولانی ظاهر نشوند. اکثر زنانی که به این بیماری مبتلا می شوند هیچ عوارضی ندارند. عوارض ممکن این بیماری اینها هستند:

 • قدری افزایش در ترشحات واژن – بعلت تورم مدخل رحم
 • افزایش دفعاتی که فرد لازم است دفع ادرار کند و اغلب با درد همراه است
 • درد قسمت تحتانی شکم
 • درد در هنگام رابطه جنسی
 • خونریزی غیر منظم دوره قاعدگی
 • تورم و خارش دردناک چشمان (اگر که آنها هم مبتلا شده باشند)

مردان

عوارض این عفونت ممکن است در هر زمانی خود را نشان بدهند. اغلب این عوارض خود را طی ۱ تا ۳ هفته بعد از ابتلا به بیماری نشان می دهند. ولی ممکن است عوارض برای مدت های طولانی ظاهر نشوند. در مردان این عوارض بهتر قابل تشخیص هستند تا در زنان. هر چند که ممکن است مردانی که به این بیماری مبتلا هستند هم عارضه ای از خود نشان ندهند. برخی از عوارض ممکن اینها هستند:

 • مایعه ای که از پنیس ترشح می شود و ممکن است سفید یا شیری باشد و لباس زیر را لک می کند
 • درد و/یا خارش سوزناک هنگام دفع ادرار
 • تورم و خارش دردناک چشمان (اگر که آنها هم مبتلا شده باشند). کلامیدیا در مقعد به سختی عارضه ای از خود نشان می دهد.

چگونه کلامیدیا سرایت می کند

کلامیدیا از این طُرق سرایت می کند:

 • رابطه جنسی با فردی که به این بیماری مبتلا است
 • از طریق یک مادر به نوزادش هنگام وضع حمل
 • برخی اوقات، انگشتان از طریق آلات تناسلی عفونت می گیرند و این به چشمان منتقل می شود

به کجا برای دریافت کمک رجوع کنید

 • کلینیک محلی بیمه خدمات درمانی که به امور جنسی رسیدگی می کند.

آزمایشاتی که برای تشخیص کلامیدیا وجود دارد

 • ناحیه تناسلی شما توسط یک دکتر یا پرستار معاینه می شود.
 • با استفاده از یک تکه پنبه یا اَبر از بخش هایی از بدن شما که ممکن است به این بیماری مبتلا باشند نمونه برداری می شود.
 • قسمت داخلی لگن خاصره زنان معاینه می شود.
 • ناحیه بیرونی بیضه های مردان برای تعیین سلامت آنان معاینه می شود
 • از ادرار شما نمونه برداری می شود.

هیچکدام از این آزمایشات دردناک نیستند ولی برخی اوقات ممکن است ناخوشایند باشند.

کلامیدیا چند روز پس آنکه به آن مبتلا شده اید خودش را در آزمایشات نشان می دهد، اغلب قبل از اینکه هنوز متوجه عوارض آن شده باشید.

تشخیص و درمان

نمونه هایی که در طی معاینه گرفته شده برای آزمایش به لابراتوار فرستاده می شوند. نتیجه آزمایشات معمولا طی یک هفته آماده است.

درمان کلامیدیا ساده و موثر است به مجرد اینکه تشخیص داده شود. به شما برای درمان آنتی بیوتیک داده می شود.

اگر شما نسبت به آنتی بیوتیک معینی حساسیت دارید و یا این احتمال وجود دارد که حامله باشید مهم است که آن را به دکترتان بگویید. این باعث می شود که نوع آنتی بیوتیک که برایتان تجویز می شود متقاوت باشد.

مهم است که شما همه مراحل درمان کلامیدیا را تکمیل کنید. اگر در درمان شما وقفه ای بوجود آید، ممکن است لازم باشد که دوباره آن را از اول شروع کنید.

اگر به شما گفته شود که مبتلا به کلامیدیا هستید در آنصورت از شما خواسته می شود که یک مشاور امور پزشکی را ملاقات کنید و او به شما درباره این عفونت و همینطور سئوالات دیگری که داشته باشید توضیح می دهد. مشاور امور پزشکی از شما درباره فرد یا افرادی که با آنها رابطه جنسی دارید خواهد پرسید تا در صورت لزوم آنها نیز معاینه و درمان شوند.

تا وقتی که دوباره به کلینیک برنگشتید و دکترتان بهبودی کامل شما را تایید نکرده است نباید رابطه جنسی داشته باشید که در آن دخول صورت می گیرد (یعنی وقتی که پنیس وارد واژن، دهان و یا مقعد می شود).

پیگیری

وقتی که همه مراحل درمان تان را تکمیل کردید باید به کلینیک و یا دکتر خانوادگی تان برای معاینه برگردید تا مطمئن شوید که هیچ عفونتی بجا نمانده است.

عوارض جانبی

زنان

 • اگر کلامیدیا معالجه نشود این در زنان می تواند به تورم لگن خاصره منجر شود. این تورم لوله های فالوپ (مجاری که تخمک را به رحم منتقل می کنند) است. تورم لگن خاصره در زنان ممکن است باعث عقیم شدن بشود. بسیاری از موارد عقیم شدن زنان سابقه در بیماری کلامیدیا دارند.
 • اگر زنی در دوره حاملگی خود کلامیدیا داشته باشد این خطر وجود دارد که او حاملگی اکتوپیک (یعنی حاملگی که در خارج از رحم رخ می دهد) و یا زودرس پیدا کند. این عفونت ممکن است به نوزاد منتقل شود. کلامیدیا را می توان بطور امن در دوره حاملگی درمان کرد.
 • کلامیدیا همینطور ممکن است به درد مزمن (درازمدت) لگن خاصره منجر شود

مردان

عوارض جانبی کلامیدیا در مردان نادر است. ولی ممکن است به تورم دردناک بیضه ها منجر شود که بعدا به عقیم شدن بیانجامد.

مردان و زنان

 • سیندروم رایترز (Reiters syndrome) نتیجه بیماری کلامیدیا است. این باعث تورم چشمان و مفاصل شده و برخی اوقات باعث خارش پوست پاشنه پا و آلات تناسلی می شود.
 • تورم آپاندیس نیز ممکن است در اثر کلامیدیا رخ دهد.

به یاد داشته باشید که پس از درمان با استفاده از کاپوت می توانید خطر گرفتن و یا انتقال امراض مقاربتی از طرق رابطه جنسی را کم کنید.

سفلیس

سفلیس یک عفونت رایج در بریتانیا نیست ولی در برخی کشورهای دیگر بیشتر رایج است. این بیماری نوعی عفونت باکتریایی است. اغلب از طریق معاشرت جنسی منتقل می شود ولی ممکن است از طریق مادری که به آن مبتلا است به نوزاد متولد نشده اش هم سرایت یابد.

علایم و عوارض

علایم و عوارض سفلیس برای مرد و زن یکی است. این عوارض ممکن است به سختی قابل تشخیص باشند و از زمان مقاربت جنسی با کسی که به این بیماری مبتلا است ممکن است تا سه ماه طول بکشد قبل از اینکه عوارض بیماری ظاهر شوند. سفلیس چندین مرحله دارد. مراحل اول و دوم آن بسیار مسری هستند.

مرحله اول

یک یا چند زخم بدون درد در جاهایی که باکتری سفلیس وارد بدن شده است ظاهر می شوند. بطور متوسط این وضعیت بعد از ۲۱ روز رخ می دهد. شما ممکن است متوجه انها نشوید.

این زخم ها ممکن است در هر کجای بدن ظاهر بشوند ولی اساساً در این جاها هستند:

 • در قسمت بیرونی واژن، چوچوله و حوالی دهانه مجرای خروجی مثانه
 • در مدخل ورودی رحم در زنان و روی آلت تناسلی مرد و پوست ختنه گاه
 • حوالی مقعد و دهان (هم در مردان و هم زنان)

این زخم ها خیلی عفونی هستند و ممکن است بین ۲ تا ۶ هفته طول بکشد قبل از آنکه التیام یابند.

 •  

مرحله دوم

اگرعفونت سفلیس درمان نشود در آنصورت مرحله دوم بین ۳ تا ۶ هفته بعد از ظاهر شدن زخم ها رخ می دهد. عوارض این مرحله اینها هستند:

 • نوعی جوش بدون خارش ظاهر می شود که همه بدن یا بخش هایی از آن را می پوشاند
 • نوعی زگیل گوشتی صاف بر روی قسمت بیرونی واژن در زنان و حوالی مقعد هم در مردان و هم زنان ظاهر می شود
 • کسالتی شبیه آنفلونزا رخ می دهد و فرد احساس خستگی و بی اشتهایی می کند. این وضعیت با تورم غدد همراه است و ممکن است برای هفته ها و ماهها طول بکشد.
 • تکه های سفید رنگی بر روی زبان و سقف دهان ظاهر می شوند
 • از دست دادن بخش هایی از موی سر

وقتی این عوارض ظاهر هستند سفلیس بسیار مسری است و از طریق رابطه جنسی به فرد دیگر سرایت می کند.

درمان در هر یک از این دو مرحله سفلیس این بیماری را رفع می کند.

مرحله نهان

سفلیس نهان به حضور سفلیس درمان نشده اشاره دارد. شما ممکن است نه عارضه و نه علایمی از این عفونت داشته باشید که از طریق آزمایش خون قابل تشخیص است. اگراین بیماری علاج نشود در آنصورت ممکن است به سفلیسی مبتلا شوید که عوارض آن با تاخیر ظاهر می شوند. این وضعیت معمولا ۱۰ سال بعد از ابتلاء رخ می دهد. در آن موقع سفلیس ممکن است بر قلب و سیستم عصبی تاثیر بگذارد.

اگر سفلیس در این مرحله درمان شود در آنصورت بهبودی کامل بدست می آید.

ولی اگر قبل از شروع درمان قلب و سیستم عصبی صدمه دیده باشند در آنصورت ممکن است صدمه به آنها برگشت ناپذیر باشد.

سفلیس چگونه سرایت می کند

سفلیس از این طُرق سرایت می کند:

 • رابطه جنسی با کسی که به این بیماری مبتلاء است
 • از طریق مادر به نوازدی که متولد نشده است

به کجا برای دریافت کمک رجوع کنید

 • کلینیک محلی بیمه خدمات درمانی که به امور جنسی رسیدگی می کند.

آزمایشاتی که برای تشخیص سفلیس وجود دارد

در کلینیک آزمایشات زیر ممکن است انجام شود:

 • یک نمونه خون گرفته می شود
 • اگر در بدن تان زخمی وجود دارد یک نمونه از مایعات آن برای مشاهده در زیر میکروسکوپ گرفته می شود
 • ناحیه تناسلی و همه بدن تان معاینه می شود
 • با استفاده از یک تکه پنبه یا اَبر از هر زخمی که داشته باشید نمونه برداری می شود.
 • اندام خصوصی زنان معاینه می شود
 • از ادرار شما نمونه برداری می شود.

هیچکدام از این آزمایشات دردناک نیستند ولی برخی اوقات ممکن است ناخوشایند باشند.

شما می توانید این آزمایشات را به مجرد اینکه فکر کردید به این بیماری مبتلا هستید انجام دهید.

تشخیص و درمان

نمونه هایی که در طی معاینه گرفته شده در زیر میکروسکوپ برای تشخیص عفونت مشاهده می شوند. این نمونه ها بعدا برای آزمایش به لابراتوار فرستاده می شوند. نتیجه آزمایشات معمولا طی یک هفته آماده است.

اگر به شما گفته شود که مبتلا به سفلیس هستید در آنصورت از شما خواسته می شود که یک مشاور امور پزشکی را ملاقات کنید و او به شما درباره این عفونت و همینطور سئوالات دیگری که داشته باشید توضیح می دهد. مشاور امور پزشکی از شما درباره فرد یا افرادی که با آنها رابطه جنسی دارید خواهد پرسید تا در صورت لزوم آنها نیز درمان شوند.

اگر این احتمال وجود دارد که شما سفلیسی که به آن مبتلا هستید در مراحل اولیه است، در آنصورت شما نباید از طریق دهان، واژن و یا مقعد با کسی رابطه جنسی داشته باشید. شما نباید هیچگونه رابطه جنسی با همزی تان داشته باشید که طی آن وی در تماس با زخم ها و یا جوش های شما قرار می گیرد تا زمانی که درمان تان به فرجام برسد. درمان سفلیس معمولا یک دوره دو هفته ای طول می کشد که طی آن پنیسیلن به بدن تزریق می شود و یا در مواردی قرص آنتی بیوتیک استفاده می شود.

اگر شما نسبت به آنتی بیوتیک معینی حساسیت دارید و یا این احتمال وجود دارد که حامله باشید مهم است که آن را به دکترتان بگویید. این باعث می شود که نوع آنتی بیوتیک که برایتان تجویز می شود متقاوت باشد. مهم است که شما همه مراحل درمان را تکمیل کنید. اگر در درمان شما وقفه ای بوجود آید، ممکن است لازم باشد که دوباره آن را از اول شروع کنید.

وقتی که درمان تان کامل شد از شما خواسته می شود که به فواصل منظم برای آزمایش خون به کلینیک سر بزنید.

حاملگی و سفلیس

در بریتانیا خون همه زنان حامله ای که به کلینک های مربوط به دوره بارداری سر می زنند برای سفلیس آزمایش می شود. اگر سفلیس تشخیص داده شود، در آنصورت طی دوره حاملگی و بدون آنکه خطری متوجه نوزاد شود آن را درمان می کنند.اگر زنی سفلیسی داشته باشد که درمان نشده است درآنصورت در رحم خود این بیماری را به نوزاد خود منتقل می کند. در برخی موارد این باعث سقط جنین و یا زایمان بچه مرده می شود.

وقتی که سفلیس درمان شود دیگر تا زمانی که به آن مبتلاء نشده اید عود نمی کند. ولی با این وجود آزمایش های بعدی خون شما (مثلا برای دلایل مهاجرت) برای این بیماری مثبت خواهد بود. مطمئن شوید که از کلینک گواهی نامه ای درباره درمان خود برای این بیماری بگیرید.

به یاد داشته باشید که پس از درمان با استفاده از کاپوت می توانید خطر گرفتن و یا انتقال امراض مقاربتی از طرق رابطه جنسی را کم کنید.

Avert.org اطلاعات بیشتری درباره بیماری های دیگری که از طریق مقاربت جنسی منتقل می شوند منجمله آمار مربوط به این بیماری ها و کتابچه های ویژه ای مربوط به آنان دارد.

 

سوزاک ( التهاب گنوکوکي مجراي ادراري )

 سوزاک، آتشک یا التهاب گنوکوکی مجرای ادراری بیماری جنسی است که از طریق تماس جنسی منتقل می‌‌شود و عامل آن گنوکوک می‌‌باشد. در مردان ۷-۲ روز پس از تماس جنسی با فرد آلوده ترشحات چرکی از مجرای ادرار خارج شده و میزان دفع ادرار نیز افزایش وهمچنین در هنگام ادرار مقدار کمی خون از مجاری ادرار خارج شده و مقدار باقی مانده در مجاری به صورت خون لخته شده از مجاری ادرار خارج میگردد. درصد کمی از مردان بدون نشانه بالینی هستند. در خانمها پس از آلودگی، التهاب دهانهٔ رَحِم بوجود آمده که در بیشتر موارد بدون نشانه است ولی در برخی از خانمها پس از نزدیکی ترشحات غیرعادی یا خونریزی وجود دارد.

در بیست درصد از موارد، عفونت در مراحل عادت ماهانه به رَحِم رسیده و باعث التهاب رحم، لوله‌های زهدان و برخی نواحی لگن می‌‌شود که گاهی چنین حالتی منجر به نازایی و یا حاملگی خارج از رحم می‌‌شود.

دختران در سنین قبل از بلوغ ممکن است در اثر تماس جنسی مستقیم با ترشحات بالغین آلوده، دچار التهاب گنوکوکی مهبل و رحم شوند. نوزادان و ندرتاً بالغین ممکن است مبتلا به عفونت گنوگوکی ملتحمه چشم شوند که اگر به سرعت و به مقدار کافی درمان نشوند ممکن است منجر به نابینایی گردد. در صورتیکه آلودگی به صورت سیستمیک در بدن پخش شود منجر به درگیری مفاصل و پوست و گاهی بندرت قلب و پرده‌های مغزی می‌‌شود. در صورتیکه درمان آلودگی و التهاب مفصلی به تأخیر افتد منجر به ضایعات دائمی مفصلی می‌شود. التهابهای غیرگنوکوکی مجاری ادراری - تناسلی و التهاب چرکی مخاطی رحم که ممکن است با عوامل دیگر غیر از گنوکوک ایجاد شده باشند، در اغلب موارد با عفونت گنوکوکی همراه بوده و تشخیص بالینی سوزاک را دچار اشکال می‌‌کند.

تشخیص بیماری از طریق آزمایش میکروسکوپی گسترش ترشحات دستگاه تناسلی رنگ آمیزی شده با روش گرم یا کشت این ترشحات در محیطهای اختصاصی کشت صورت می‌‌گیرد.

حداکثر شیوع این بیماری در طبقات اقتصادی پائین جامعه وجود دارد.

در حال حاضر موارد مقاوم به داروهای قدیمی افزایش یافته است و داروهای جدید تنها کاربرد درمانی دارند.

·                     مخزن: انسان تنها مخزن شناخته شده این عامل عفونی است.

·                     دورهٔ واگیری: این زمان نزد موارد درمان نشده بیماری ممکن است برای ماهها ادامه داشته باشد. چند ساعت بعد از شروع درمان مؤثر، واگیری خاتمه می‌‌یابد.

·                     پیشگیری: مبتنی بر رابطه جنسی سالم می‌‌باشد. جهت جلوگیری از ابتلا در اشخاصی که مشکوک به آلودگی به این بیماری می‌‌باشند حتماً بایستی از کاندوم استفاده شود. اقدامات دیگری که خاص پیشگیری از ابتلا به سوزاک است مثل پیشگیری داروئی در چشم نوزادان و توجه به تماسهای بیماران مبتلا به سایر بیماریهای عفونی نیز اجرا می‌‌گردد. ترشحات بیمار و اشیایی که به آنها آلوده شده‌اند بایستی گندزدایی شود.

تعيين آنتي‌بيوتيک موثر براي درمان سوزاک در مورد اشخاصي که به درمان با پني‌سيلين جواب نداده‌اند

طبق آخرين تحقيقي که درموردزنان قلعه شهرنو بوسيله بخش ميکروبشناسي آزمايشگاه رفرانس انجام شد درحدود 74 درصدازسوشهاي جداشده نسبت به پني سيلين مقاوم مي باشد، اين داروکه زماني بهترين آنتي بيوتيک انتخابي براي درمان سوزاک بشمارمي رفت وهنوز هم بکار مي رود،براثربروز سوشهاي مقاوم قابليت تاثير خودرااز دست داده است . بنابراين ،بايد آنتي بيوتيک جديد وموثرتري براي درمان اين بيماري موردمصرف قرار گيرد.براين اساس ،بخش ميکروب شناسي آزمايشگاه رفرانس طرحي درنظرگرفته است تابتواند باتعيين ( MICحداقل غلظت براي رشد) انواع مختلف آنتي بيوتيکهاي قابل تزريق ، موثرترين آنهاراانتخاب نمايد.براي انتخاب آنتي بيوتيکهاي موردآزمايش سه نکته بايد درنظرگرفته شود -1استفاده ازآن براي بيمارساده باشد -2 ازمصرف واستفاده آن به وسيله بيماراطمينان حاصل شود چون غالبا بيماران به خوردن مرتب آنتي بيوتيکهاتوجه نمي کنند.بهمين جهت بايدداروي تزريقي مورداستفاده قرارگيرد-3 همانند پني سيلين بعضي ازبيماران نسبت به آن حساسيت نداشته باشند.

يک راهنمايی درباره بيماری هايی که از طريق مقاربت جنسی منتقل می شوند

واژينوسيس ميکروبی (Bacterial Vaginosis – BV) به معنای دقيق کلمه يک بيماری آميزشی نيست زيرا که از طريق مقاربت جنسی منتقل نمی شود. ولی اين بيماری از طريق رابطه جنسی تشديد می شود و اغلب موارد در زنانی که از نظر جنسی فعال هستند پيدا می شود تا در زنانی که هيچوقت مقاربت جنسی نداشتند. عامل اين بيماری به هم خوردن توازن در وضعيت يک باکتری عادی و امن است که در واژن زن وجود دارد و هر چند که نسبتا بی خطر است و توجه به خود جلب نمی کند ولی برخی اوقات ممکن اسـت به ترشح بيش از حد مايعی منجر شود که بوی نامطبوع ماهی گنديده می دهد. هر چند که توضيح روشنی برای وقوع اين بيماری وجود ندارد ولی اين توضيح مطرح شده که ترکيب بازی منی مرد ممکن است يک عامل باشد زيرا که می تواند محيط اسيدی باکترهای واژن را عوض کند. يک عامل ديگر می تواند استفاده از کویل بعنوان یک وسیله پیشگیری توسط زنان باشد. یک زن نمی تواند واژینوسیس میکروبی را به یک مرد منتقل کند ولی ضروری است که او مورد درمان قرار گیرد چه اینکه این بیماری اغلب از واژن به رحم حرکت کرده و وارد لوله فالوپ شده و می تواند باعث عفونت بسیار جدی شود. درمان این بیماری از طریق مالیدن یک کِِرِم به واژن و استفاده از آنتی بیوتیک است.

بالانیتیس (Balanitis) اغلب بعنوان یکی از عوارض عفونیت و نه لزوما نوعی عفونت به اعتبار خود شناخته می شود. به معنای دقیق کلمه یک بیماری مقاربتی نیست بلکه بیشتر یک از عواقب فعالیت جنسی است. فقط مردان به این بیماری مبتلا می شوند و اغلب خود را بصورت تورم سر آلت تناسلی مرد نشان می دهد. این بیماری بیشتر در مردانی وجود دارد که ختنه نشده اند. عامل این بیماری بهداشت کم، سوزش ناشی از کاپوت و یا وسایل کشنده اسپرم، استفاده از برخی وسایل آرایش معطر و شستن زیر پوست ختنه گاه می باشد. درمان آن شامل استفاده از کِرِم برای تخفیف تورم و در صورت لزوم آنتی بیوتیک است.

شپش ناحیه تناسلی (Crabs or Pubic Lice) انگل های کوچکی به شکل خرچنگ هستند که در بین مو زندگی کرده و از خون تغذیه می کنند. اینها عمدتا در بین موهای ناحیه تناسلی زندگی می کنند ولی ممکن است در بین موهای زیر بغل و همینطور موهای صورت و ابروی چشم هم زیست کنند. این انگل ها می توانند بیرون از بدن هم به زندگی خود ادامه بدهند و از اینرو در لباس، ملافه های تُشک و حوله هم ممکن است پیدا شوند. شما ممکن است این نوع شپش را با خود حمل کنید و از آن مطلع نباشید. ولی دو تا سه هفته بعد از آن دچار نوعی خارش می شوید. این نوع انگل عمدتا از طریق تماس فیزیکی در حین مقاربت جنسی منتقل می شود ولی ممکن است از طریق استفاده مشترک از لباس، حوله و یا ملافه با کسی که آن را دارد نیز منتقل شود. هیچ روش موثری برای جلوگیری از سرایت این انگل به خودتان وجود ندارد ولی شما می توانید با شستن لباس ها، حوله و ملافه تان با آب داغ از سرایت آن به دیگران جلوگیری کنید. محلول ضدعفونی ویژه ای را می توان از داروخانه خریدو به بدن مالید تا این انگل را از بین ببرد. تراشیدن موهای ناحیه تناسلی لزوما باعث از بین رفتن این انگل نمی شود.

اپیدیمیتیس (Epididymitis) اشاره به تورم اپیدیمتیس، که یک مجموعه از مجاری که در بالای بیضه ها قرار دارند و اسپرم تولید شده را ذخیره می کنند، دارد. این وضعیت همیشه نتیجه بیمارهای مقاربتی نیست. ولی اگر چنین باشد، اغلب ناشی از وجود کلامیدیا و یا گانوريا (Gonorrhoea) است. عوارض این بیماری خود را بشکل تورم دردناک بیضه ها و کیسه بیضه ها (scrotum) نشان می دهند. بهترین روش جلوگیری از این بیماری استفاده از کاپوت در حین مقاربت جنسی است زیرا این بهترین روش جلوگیری از سرایت کلامیدیا و گانوریا است. اپیدیمتیس خودش به کسی سرایت نمی کند ولی عفونت های دیگری که مسبب آن بودند قابل سرایت هستند. (در باره کلامیدیا و گانوریا به بخش های بعدی رجوع کنید). درمان این بیماری از طریق استفاده از آنتی بیوتیک برای درمان عفونت هایی که باعث آن بودند صورت می گیرد.

تب خال ناحیه تناسلی (Genital herpes) توسط ویروسی بنام هرپیس سیمپلکس (herpes simplex) رخ می دهد. این ویروس می تواند بر دهان، ناحیه تناسلی، پوست اطراف مقعد و انگشتان اثر بگذارد. بعد از اولین شیوع تب خال، این ویروس می تواند در بین بافت های عصبی مخفی بماند، یعنی جایی که کاملا غیر قابل تشخیص است و باعث عوارضی نمی شود. عوارض اولین عفونت معمولا بین یک تا ۲۶ روز بعد از در معرض این بیماری قرار گرفتن رخ می دهند و برای دو تا سه هفته دوام می آورند. چه مرد و چه زن ممکن است یک یا چند نوع از عوارض این بیماری را داشته باشند که شامل حس خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی یا اطراف مقعد، تاول های آبدار کوچکی که ممکن است بترکند و زخم های دردآور کوچک به جا بگذارند، برخورداری از درد هنگام ادرار اگر که ادرار از روی زخم های باز بگذرد، کسالت شبیه ابتلاء به آنفلونزا، کمردرد، سردرد، غدد متورم و تب می باشند. درباره تب خال ناحیه تناسلی اطلاعات بیشتری بدست آورید.

زگیل ناحیه تناسلی (Genital warts) تومورهای گوشتی کوچکی هستند که ممکن است در هر کجا از ناحیه تناسلی مرد یا زن پدیدار شوند. این بیماری در اثر ویروسی بنام «ویروس پاپیلوما انسان» (Human Papilloma Virus – HPV) باعث می شود. زگیل ممکن است روی آلات تناسلی، و یا اندام مختلف بدن، مانند دستان رشد کند. بعد ازاینکه ویروس زگیل ناحیه تناسلی به شما منتقل شد معمولا بین یک تا سه ماه طول می کشد که این زگیل ها بر روی اندام تناسلی شما ظاهر شوند. شما و یا همزی تان ممکن است متوجه ظاهر شدن تکه های سفید/صورتی کوچکی یا تکه های بزرگتری شبیه کلم روی ناحیه تناسلی شوید. این نوع زگیل در حوالی ناحیه خارجی واژن، پنیس، پوست بیضه و مقعد ظاهر می شوند. ممکن است به تنهایی یا بصورت گروهی رشد کنند. باعث خارش می شوند ولی بدون درد هستند. اغلب بجز خارش عارضه دیگری ندارند و ممکن است به سختی قابل دیدن باشند. اگر زنی در مدخل رحم اش زگیل داشته باشد، در آنصورت ممکن است باعث خونریزی جزیی شود و بصورت نادر ممکن است نوعی مایع رنگی از ناحیه واژن ترشح شود. درباره زگیل ناحیه تناسلی اطلاعات بیشتری بدست آورید.

عفونت های دستگاه گوارشی (Gut Infections) ممکن است در هنگام رابطه جنسی منتقل شوند. دو تا از رایج ترین این عفونت ها «اَمُویی بیاسیس» (Amoebiasis) و «جیاردیاسیس» (Giardiasis) هستند. اینها عفونت های میکروبی هستند و وقتی که به ناحیه شکم می رسند باعث اسهال و درد شدید معده می شوند. عفونت های دستگاه گوارشی بین دو نفر منتقل می شود بویژه وقتی که یک نفر به این عفونت ها مبتلاء باشد و در رابطه جنسی تماس با مدفوع و یا مقعد صورت گیرد. استفاده از وسایلی مانند کاپوت و یا استفاده از دستکش های پلاستیکی می تواند جلوی سرایت این بیماری را بگیرد. وسایلی که برای تحریک جنسی هستند باید بعد از استفاده شسته شوند و همینطور دستان تان اگر در تماس با مدفوع قرار گرفتند باید شسته شوند. درمان هایی که برای مداوای اسهال وجود دارند برای درمان بسیاری از این عفونت ها کافی هستند ولی ممکن است استفاده از آنتی بیوتیک هم لازم شود.

هپاتیس (Hepatitis) باعث تورم کبد می شود. انواع مختلف هپاتیس وجود دارند. رایج ترین آنها هپاتیس A، B و C هستند. هر کدام از این ویروس به نحو متفاوتی عمل می کنند. هپاتیس ممکن است در اثر اسفاده از الکل و یا مواد مخدره رخ دهد ولی اغلب ناشی از نوعی عفونت ویروسی است. درباره هپاتیس اطلاعات بیشتری بدست آورید. و همچنین از  وضعیت هپاتیت در ایران آگاهی کسب کنید.

مولاسکوم (Molluscum) یک بیماری پوستی است که توسط ویروس «مولاسکوم کانتاجیوسویم» رخ می دهد. این بیماری بصورت برجستگی های کوچکی بر روی پوست ظاهر می شوند و ممکن است برای یکی دو هفته تا چند سال باقی بمانند. مولاسکوم باعث برجستگی های مروارید شکلی به اندازه یک خال بر روی ران، کفل، اندام تناسلی و برخی اوقات صورت می شود. این بیماری از طریق تماس فیزیکی در عین مقاربت جنسی و یا تماس پوستی منتقل می شود. جلوی انتقال این بیماری را می توان با استفاده از کاپوت، اجتناب از تماس پوستی با کسی که به این بیماری مبتلاء است و یا نداشتن رابطه جنسی با چنین فردی تا زمانی که درمان شود، گرفت. در بیشتر موارد مولاسکوم بدون درمان رفع می شود. ولی آنها را می توان خشک کرد و یا با استفاده از مواد شیمیایی پوشاند.

یوره ثرایتیس غیر مشخص (Non-Specific Urethritis - NSU) تورم مجرای خروجی مثانه مرد است. این تورم ناشی از چند نوع عفونت مختلف است که رایج ترین آنها کلامیدیا است. یوره ثرایتیس غیر مشخص ممکن است برای ماهها و حتی در مواردی برای سالها در یک رابطه تجربه شود. عوارض یوره ثرایتیس غیر مشخص ممکن است شامل این موارد شود: درد و یا حس سوزش هنگام دفع ادرار، ترشح یک مایه سفید/شیری از نوک آلت تناسلی مرد که در اول صبح ممکن است بیشتر مورد تشخیص باشد، و این حس که باید بکرات دفع ادرار کنید. اغلب ممکن است هیچ عارضه ای وجود نداشته باشد ولی این به معنا نیست که ممکن نیست این عفونت را به همزی تان منتقل نکنید. درباره عوارض یوره ثرایتیس غیر مشخص اطلاعات بیشتری بدست آورید.

جَرب (Scabies) توسط کرم های انگلی که به زیر پوست می روند و باعث خارش می شوند رخ می دهد. این کرم ها بسیار کوچک هستند و قابل رویت نیستند و بسیاری افراد نمی دانند که آنها را با خود حمل می کنند. اینها باعث خارش می شوند و این وضعیت ۲ تا ۶ هفته بعد از سرایت به مرض شروع می شود. علایم این بیماری وجود خط های قرمز در زیر پوست دست، کفل و اندام تناسلی است. رایج ترین نحوه سرایت این بیماری از طریق تماس فیزیکی در حین مقاربت جنسی است هر چند ممکن است با استفاده مشترک از حوله و یا لباسهای فرد دیگری که به بیماری مبتلا است سرایت صورت گیرد. این نحوه سرایت البته غیر معمول است. هیچ روش موثری برای اینکه از سرایت بیماری به خود جلوگیری کنید وجود ندارد هر چند که می توانید با شستن لباس ها و ملافه های خود در آب داغ از سرایت این بیماری به دیگران جلوگیری کنید. مایعات ضدعفونی وجود دارد که می توانید از داروخانه بخریید و به بدن خود بمالید تا این انگل از بین برود.

برفک (Thrush) که به آن کندیاسیس (candiasis) هم می گویند قارچی (yeast) است که برروی پوست زندگی می کند و رشد آن توسط باکترهای بی ضرر دیگری که وجود دارند محدود می شود. اگر این قارچ خود را تکثیر کند می تواند باعث خارش، تورم، زخم شدگی و ترشحات در مرد و زن شود. زنان ممکن است هنگام دفع ادرار نوعی ترشح غلیظ سفید را تجربه کنند. بسیاری از مردان ممکن است چنین ترشحی را از آلت تناسلی مرد تجربه کنند و برایش سخت باشد تا پوست ختنه گاه خود را عقب بزند. برفک هنگام مقاربت جنسی با کسی که به آن مبتلا است سرایت می کند. ولی همینطور در صورتی که لباسهای بسیار تنگ نایلونی یا الیافهای مصنوعی بپوشید و یا آنتی بیوتیک مصرف کنید نیز ممکن است بروز کند. برخی اوقات علت وقوع آن روشن نیست. برای جلوگیری از سرایت این بیماری استفاده از کاپوت هنگام مقاربت جنسی موثر است و تا آنجا که به مردان مربوط می شود شستن منظم زیر پوست ختنه گاه شان نیر مفید است. معالجه برفک شامل استفاده از درمانهای ضد قارچ می شود. برفک ممکن است بویژه در زنان دوباره عود کند.

تراکومانوس

واژینوسیس (Trichomonas Vaginosis) که به اختصار به آن تریش (Trich) هم می گویند در اثر یک پارازیت که در واژن زنان و در مجرای خروجی مثانه مردان وجود دارد رخ می دهد. اغلب عارضه ای وجود ندارد. اگر عوارض این بیماری ظاهر شوند در آنصورت در مردان به شکل درد در حین ادرار و یا انزال در طی مقاربت جنسی و در زنان بصورت زخم زدگی در طی مقاربت جنسی و دفع ادرار و تورم ناحیه بیرونی واژن بروز می کنند. سرایت این بیماری معمولا از طریق رابطه جنسی از طریق دهان، مقعد و واژن با کسی که به آن مبتلا است رخ می دهد. معالجه این بیماری شامل استفاده از آنتی بیوتیک می شود و در صورت درمان مجددا عود نمی کند.

اطلاعاتی که در این جا آمده است قرار نیست جایگزین مشاوره پزشکی حرفه ای باشد. لطفا با مددکار درمانی خود مشلوره کنید اگر که در این باره ملاحظاتی دارید.

 

 |+| نوشته شده در  یکشنبه ۱۳ خرداد۱۳۸۶ساعت ۲۳:۱۴ بعد از ظهر  توسط MarYaM  | 
  بالا